Mój profil

yoani_carnet

Yoani Sánchez

Hawana, 1975

Studiowałam przez dwa lata na Instytucie Pedagogicznym na specjalności Hiszpański – Literatura. W 1995 roku przeniosłam się na Fakultet Sztuki i Filologii, gdzie skończyłam, po pięciu latach, specjalizację Filologia Hiszpańskojęzyczna. Specjalizowałam się we współczesnej literaturze Ameryki Łacińskiej i omawiałam „ognionośną” tezę zatytułowaną „Słowa pod presją. Studium o literaturze w dyktaturze Ameryki Łacińskiej”. Kiedy ukończyłam uniwersytet, zrozumiałam dwie rzeczy: pierwszą, że świat intelektualny i wysoka kultura odrzucały mnie i smutniejszą, że już nie chciałam być filologiem.

We wrześniu 2000 roku poszłam do pracy do ciemnego biura Wydawnictwa Nowi Ludzie, nabierając w tym samym okresie przekonania, podzielanego przez większość Kubańczyków, że za pensję zdobytą w legalny sposób nie można utrzymać rodziny. Tak oto, nie kończąc mojej służby społecznej poprosiłam o zwolnienie i poświęciłam się najlepiej płatnej pracy nauczycielki hiszpańskiego – wolnego strzelca – dla paru niemieckich turystów odwiedzających Hawanę. To był etap (trwający po dziś dzień), w którym inżynierzy woleli kierować taksówkami, nauczyciele „stawali na głowie”, by pracować w recepcji hoteli, a przy ladzie w sklepach mógł cię obsługiwać neurochirurg czy fizyk nuklearny. W 2002 roku niezadowolenie i zduszenie ekonomiczne zaprowadziły mnie na emigrację do Szwajcarii, skąd powróciłam z powodów rodzinnych i wbrew opinii znajomych i przyjaciół latem 2004 roku.

W tych latach odkryłam zawód, który towarzyszy mi do dziś: informatykę. Zdałam sobie sprawę z tego, że kod binarny jest bardziej przejrzysty niż sztuczny intelektualizm i że skoro nigdy nie przyłożyłam się do łaciny, mogłabym przynajmniej spróbować z długimi łańcuchami języka html. W 2004 roku założyłam wraz z grupą Kubańczyków, wszystkich radykałów na wyspie, czasopismo refleksji i debaty „Consenso” („Zgoda – przyp. tłum.). Trzy lata później pracuję jako web master, autorka artykułów i edytor portalu desde Cuba (z Kuby – przyp. tłum.).

W kwietniu 2007 roku zaplątałam się w przygodę z blogiem nazwanym Generacja Y, który określiłam jako „ćwiczenie tchórzostwa”, które pozwala mi powiedzieć w tej przestrzeni to, co jest mi zabronione w mojej działalności społecznej.

Ku mojemu zdziwieniu ta osobista terapia zyskała w krótkim czasie uwagę tysięcy osób na całym świecie. Dzięki społecznej i wirtualnej sieci, która została utkana wokół GY, byłam w stanie aktualizować ten blog każdego tygodnia. Od marca 2008 roku rząd kubański wprowadził filtr informatyczny, który uniemożliwia zobaczenie mojego dziennika w miejscach publicznych z dostępem do internetu na Kubie. Tak oto potrzebuję solidarności przyjaciół spoza wyspy, by opublikować teksty w sieci. Również dzięki innym współpracownikom – wolontariuszom, Generacja Y jest tłumaczona na piętnaście języków.

Mój osobisty egzorcyzm pozwolił mi również wygrać w maju 2008 roku nagrodę Dziennikarstwa Ortega y Gasset w kategorii praca cyfrowa. Zostałam wybrana przez czasopismo Time jako jedna ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w kategorii „bohaterowie i pionierzy”, a mój dziennik został wliczony do 25 najlepszych blogów świata, w wyborach przeprowadzonych przez to samo czasopismo we współpracy z CNN. Dostałam nagrodę sędziów w hiszpańskim konkursie Bitácoras.com i najwyższe odznaczenie w znanych nagrodach The BOB’s, które obejmują 12 tysięcy uczestników z całego świata. Cotygodniowy dodatek do gazety El Pais opublikował w swojej edycji z 30 listopada wybór 100 hiszpańskojęzycznych ludzi najbardziej godnych uwagi w roku; czasopismo Foreign Policy wybrało w grudniu 50 najważniejszych intelektualistów roku a drugie tyle przygotowało prestiżowe czasopismo meksykańskie Gato Pardo („Leopard” – przyp. tłum.), ta skromna sługa jest częścią wszystkich tych wyliczeń. Dużo więcej, niż mogłam wyśnić, gdy zaczęłam składać zdania, by opublikować mój pierwszy post!

Mieszkam w Hawanie, zdecydowałam się zostać i każdego dnia staję się bardziej informatykiem, a coraz mniej filologiem.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s