Operacja Czystka

Ulice Infanta i Vapor, ósma w nocy. Rusztowanie skrzypi pod ciężarem okupujących go. Teren jest ciemny, ale  dwóch malarzy wciąż przeciąga pędzle po brudnych balkonach, elewacjach i długich kolumnach, wychodzących na aleję. Czas nagli, II Szczyt CELAC( Państw Latynoamerykańskich i Karaibskich) rozpocznie się za parę godzin i wszystko musi być gotowe na przyjęcie gości. Ulice, którymi   przejadą prezydenckie karawany, będą upiększone, asfalt uzupełniony, dziury zatkane i bieda ukryta. Prawdziwa Hawana ukryje się pod innym miastem z rekwizytów, jakby brud – nagromadzony przez dziesięciolecia – był przykryty wspaniałym i efemerycznym dywanem.

Potem nastąpi ,, czystka ludzka’’. Pierwsze oznaki tego, że montuje się inną scenografię, dają  telefony komórkowe. Urywane rozmowy, wiadomości tekstowe nie docierają do odbiorców, nerwowe sygnały zajętej linii odpowiadają na próbę połączenia z aktywistą. Nadchodzi więc druga faza, fizyczna. Na rogu niektórych ulic roi się od rzekomych par, które nie rozmawiają ze sobą, mężczyzn w koszulach w kratę, którzy nerwowo dotykają słuchawkę, ukrytą w uchu, sąsiadów w roli strażników naprzeciwko drzwi, tych samych, których wczoraj prosili o trochę soli. Całe społeczeństwo wypełnione jest szeptami, uważnymi i przestraszonymi oczami, wielką dozą strachu. Miasto jest napięte, trzęsące się, w stanie gotowości: rozpoczął sie Szczyt CELAC.

Ostatni faza przynosi zatrzymania, groźby i areszty domowe.  W tym samym czasie w telewizji spikerzy uśmiechają się, zdają relacje z konferencji prasowych i przenoszą swoje kamery aż pod schody dziesiątek samolotów. W Pałacu Rewolucji są czerwone dywany, wypolerowane podłogi, paprocie drzewiaste, toasty, fotografie rodzinne, zmiany kierunku ruchu, co dziesięć metrów policja, ochroniarze, akredytowana prasa, przemówienia na otwarcie, zastraszeni ludzie, wypełnione więzienia, przyjaciele, po których ślad zaginął. Nawet rafinerii Ñico López nie pozwala się na wypuszczanie brudnego dymu z  komina.  Kartka pocztowa po retuszu jest gotowa… ale brakuje jej życia.

Potem, potem wszystko mija. Każdy prezydent i każdy kanclerz powraca do swego kraju. Wilgoć i brud wyrasta spod cienkiej warstwy farby na elewacjach. Sąsiedzi, którzy uczestniczyli w operacji powracają do swojej nudy, a urzędnicy  Operacji Czystka są wynagradzani w postaci hotelu, którego pokryte są wszystkie koszty.  Rośliny posiane na uroczystości usychają z braku wody. Wszystko powraca do normalności, albo do totalnego braku normalności, który charakteryzuje kubańskie życie.

Fałszywa chwila minęła. Żegnaj II Szczycie CELAC