Jak ma na imię?

Image

Tłum czekał na zewnątrz budynku w  Vedado,   którego ogród posiada posąg Abrahama Lincolna.  Szkoła językowa rozpoczęła rejestracje nowych  kandydatów i przez te dni sprawdzano ich postawy. Wszyscy czekaliśmy w zdenerwowaniu , myśląc, że oceniać będą to wymowę,  a to znajomość słownictwa. Ku naszemu zaskoczeniu główne pytania nie dotyczyły języka,  ale raczej nawiązywały do polityki. Późnym porankiem młoda dziewczyna, która została odrzucona, ostrzegła nas ,,  pytają o imię pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Miasta Hawana’’. Zastaliśmy siebie  z otwartymi ustami, kto miałby to wiedzieć ?

Kilka dekad temu przywódcy tak zwanych ,, politycznych i masowych organizacji’’ byli znanymi figurami  w skali całego kraju. Przesadna obecność w oficjalnych mediach, długotrwałe sprawowanie stanowiska lub po prostu osobowość sprawiały, że te twarze  były łatwo rozpoznawalne, nawet przez dzieci w szkołach podstawowych. Do znużenia mówiono o sekretarzu Związku Młodych Komunistów, każdy dziennik telewizyjny pokazywał przewodniczącego PCC na prowincji  albo dawkowano nam w nadmiarze deklaracje jakiegoś prezesa Związku Studentów Uniwersyteckich. Byli wtedy z pewnością rozpoznawalni. Niektórzy nawet zdobyli pseudonimy i byli obiektem dowcipów dzięki swemu dziwactwu lub nieefektywności.

Dzisiejszego poranka krajowa telewizja wspomniała Carlosa Rafaela Mirande, krajowego koordynatora Komitetu Obrony Rewolucji (CDR). To nasunęło myśli o tym, jak rozmazane okazały się te   stanowiska , które wcześniej wydawały się mięć taką siłę, decydować o tylu losach. Ludzie obecnie nieznani, kierujący instytucjami, które każdego dnia popadają w coraz większą obojętność i zapomnienie. Przewodniczący, których podwładni  nie mogą dokładnie zapamiętać  jego imienia i nazwiska. Figury, które spóźniły się na blask fleszy, na uwzględnienie w analizach przez znawców Kuby albo – żeby co najmniej – stać się obiektem jakiegoś dowcipu. Zaledwie cienie systemu, w którym charyzmat staje się za każdym razem bardziej deficytowy.

25.01.2014