Pan Kapitol

closedcapitol1Kapitol w Hawanie zaczyna wychodzić ze swej długiej kary. Jak pokutujące dziecko, 54 lata czekał na odzyskanie statusu siedziby kubańskiego parlamentu. Przekształcony we wszystko, było tu muzeum nauk przyrodniczych z wypchanymi zwierzętami – dmuchane ćmy-a w jednym z jego korytarzy otworzono pierwszą publiczną kafejkę internetową  w stolicy Kuby. Podczas gdy turyści fotografowali ogromny pomnik Republiki, tysiące nietoperzy zwisało z jego wysokości i zdobionych sufitów. Spały w  ciągu dnia , ale w nocy trzepotały i pozostawiały swoje odchody na ścianach i gzymsach. Gromadziły się tu przez dziesięciolecia wobec obojętności pracowników i śmiechów nastolatków, którzy wskazywali na odchody i mówili: ,, patrz, gówno, gówno”. Jest to  budynek, który znam od dziecka, zhańbiony ale nadal okazały.

Przyjezdnych zawsze uwodzi historia diamentu, który wyznacza punkt zero głównej ulicy, ze swą dawką przekleństwa i żądzy. Obserwator tego neoklasycznego kolosa, a także ci sami podróżnicy potwierdzają – to, co wiemy, ale czego nikt głośno nie wypowiada – że jest bardzo podobny do Kapitolu w Waszyngtonie. To podobieństwo  jest jednym z powodów dla ignoranta polityka, który zmiażdżył nasz flagowy budynek. Za bardzo przypominający ten drugi, oczywisty kuzyn tego, który oznacza wizerunek wroga.  Mimo, że w drodze rozporządzenia nie powinno wznosić się symboli architektonicznych żadnego miasta, jego kopuła nadal formowała hawańskie oblicze , wzdłuż bulwaru Malecón i Morro, który wyrasta u wejścia do zatoki. Dla tych przybyłych z prowincji obowiązkowe jest zdjęcie przed szerokimi schodami tego wielkiego pałacu. Jego kopuła jest jeszcze bardziej uwidoczniona na obrazach, zdjęciach, rękodziele i wszystkich bublach, które ktoś chce mieć po powrocie do swego kraju, aby powiedzieć: byłem w Hawanie. Im silniej naciskali na umniejszenie jego roli,  ta stała się bardziej wiodąca. Im bardziej był zniesławiony, tym jego mieszanka piękna i dekadencji  czyniły go bardziej urzekającym. Innym z argumentów jest ten, że w późniejszych dekadach po jego budowie – i aż po dzień dzisiejszy – żadna inna konstrukcja na Wyspie nie przewyższyła jego splendoru.

Obecnie, Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej zacznie obradować właśnie tutaj, gdzie raz zebrał się  Kongres Republiki Kuby, o czym tak mało mówiły oficjalne książki historyczne. Wyobrażam sobie naszych parlamentarzystów, siedzących w półkolach na  tapicerowanych siedziskach, otoczonych oknami  wychodzącymi na rejon portowy i w gzymsami, które w końcu udekorowano. Ponadto dostrzegam uniesione ręce, które  zatwierdzają ustawy jednogłośnie lub  przeważającą większością. Cisi, spokojni, jednorodni pod względem poglądów politycznych, chętni, aby nie zaprzeczać prawdziwej mocy. I nie wiem, co myśleć, prawda, czy jest to nowe upokorzenie – bardziej misterna kara, którą ponosi Kapitol Hawany; czy w przeciwieństwie, jest to jego zwycięstwo, najcenniejszy tryumf,  na który oczekiwał ponad pół wieku.

30.4.2013

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s