Wybudzenie

Z mikrofonem przy ustach i długimi dredami niespokojnie opadającymi na plecy, Raudel Collazo na scenie: poci się, śpiewa, mówi i za każdym razem jego muzyce towarzyszą salwy oklasków. Po koncercie wróci do domu w Güines, do wąskich i dziurawych chodników, którymi chodzi, odprowadzając  swoją córkę do szkoły oraz wróci do matki noszącej biały szal obwiązany dookoła głowy. Film dokumentalny w reżyserii Anthony’ego Bubaire’a i Ricarda Figueredo opowiada o mężczyźnie dzielącym ciało z muzykiem, którego twórczość została zakazana. Film obnaża jego lęki, które się pojawiają w formie tekstów grupy Escuadrón Patriota (Szwadronu patriotycznego). Aby fabuła była kompletna, kamera obejmuje swoim okiem również kadry z codziennego życia rodzinnego i osobistego, o których mowa w piosenkach.

Raudel, który w dobrze znanym utworze Dekadencja wyraża poprzez muzykę niepokoje Kubańczyków, jest główną postacią tego czarno-białego filmu. W ostatniej edycji konkursu Młodych Talentów (Muestra Joven) zorganizowanym przez Instytut Sztuki i Przemyslu Kinematograficznego (ICAIC) dzieło zostało ocenzurowane. Incydent spowodował rezygnację wybitnego filmowca Fernanda Pérez, który przewodniczył całemu przedsięwzięciu i wcześniej skutecznie walczył z podobnymi próbami wykluczenia. W ciągu dwunastu lat audiowizualna przestrzeń treści niezależnych była polem do popisu dla rożnorodnej twórczości, która poruszała na Kubie tematy tabu dotyczące kultury, społeczeństwa czy polityki. To, co się stało na początku kwietnia, było dużym niepowodzeniem dla tych, którzy wcześniej odważyli się doprowadzić do zaistniałej sytuacji.

Dla zagranicznego widza w ciągu 45 minut będzie trudno odgadnąć powód demonizacji tego dokumentu. Na ekranie pojawia się facet, który rozmawia, kocha, wyraża swoje poglądy; porusza takie tematy jak rasizm, zdrowie publiczne czy postępy w budowie własnego domu… Nikt tu nie nawołuje do przemocy społecznej ani nienawiści, a tym bardziej nie podburza do przewrotu. Film ukazuje rozciągniętego na łóżku lub jedzącego wspólnie z przyjacielem człowieka, który w muzyce wyraża swoją postawę obywatelską, a w refrenach piosenek domaga się przywrócenia odebranych mu praw. Najwidoczniej, cenzorzy musieli zauważyć niebezpieczeństwo, które niesie ze sobą opowieść o wybudzeniu obywateli i pokazaniu im wrzawy powstałej po przerwaniu milczenia.

*W najbliższy piątek 27 kwietnia o godz. 20.00 premiera filmu dokumentalnego Despertar en Estado de SATS, Calle 1ra no. 4606 e/ 46 y 60 Playa. W ostatnią sobotę projekcja filmu została odwołana z powodu zakłóceń pogody.

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s