Znaki

Schody budynku rozpadają się na tym samym rogu, na którym ogłoszono komunistyczny charakter rewolucji. Trzynastoosobowa grupa zdesperowanych ludzi zajmuje Kościół Miłosierdzia w dzielnicy Centro Habana i zostaje usunięta siłą tuż przed świtem. Telewizja pokazuje reportaż o mostach zniszczonych przez ludzi, którzy rozbierają je, by zbudować sobie domy. Arcybiskupstwo wydaje w gazecie Partii Komunistycznej obwieszczenie, które przypomina to z oficjalnych redakcji. Ziemniaki nadal pojawiają się na straganach jedynie sporadycznie, a ich cena na czarnym rynku wciąż rośnie. Wykonawca muzyki hip-hop zostaje zaaresztowany za protestowanie przeciwko sposobowi w jaki traktują w szkole jego syna i za zerwanie zdjęcia Camilo Cienfuegos z drzwi szkoły. Kardynał wygłasza przemówienie w wieczornym paśmie programowym w tym samym dniu, w którym przed 55 laty pewien młody człowiek wszedł na siłę do rozgłośni radiowej.

Hugo Chávez przechodzi rekonwalescencję na Kubie owianej sekretami i plotkami dotyczącymi powrotu Okresu Specjalnego. Książka Fidela Castro zostaje zaprezentowana intelektualistom z Ameryki Łacińskiej, na tysiące kopii tej książki przeznacza się roczny przydział papieru dla jednego wydawnictwa. Lekarz ogłasza strajk głodowy, by przywrócono mu prawo leczenia pacjentów. „Wojna cybernetowa” urasta do niewyobrażalnych rozmiarów, a sieci społeczne traktuje jako broń w walce lub wroga, którego trzeba zniszczyć. Pewien człowiek nakręca swoim telefonem komórkowym pożar, a policja mu go później konfiskuje, by pokazać „brzydką stronę wydarzeń”. W środku wojny przeciw tajemnicom pewien dziennikarz atakuje ludzi, którzy kupują duże ilości ciastek i wypieków po to, by je później ponownie sprzedać. Zima żegna się z Hawaną chwilę po tym, jak wyciągnęliśmy z szaf płaszcze. Ogłoszono, że krokodyl wywieziony nielegalnie wróci na naszą Wyspę z Włoch wraz z papieską świtą.

A ja zadaję sobie pytanie: „Czy te wszystkie znaki i wydarzenia są zapowiedzią początku czy końca? Czy zwariowaliśmy czy też dopiero teraz zaczynamy myśleć logicznie?

tłumaczenie: Karolina Popović
redakcja: Anna Pawłowska

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s