Butik

Kilka metrów od Placu Świętego Franciszka dostrzec można elegancką wystawę sklepu Vía Uno. Skórzane buty na obcasach, tak nieużyteczne na nierównych chodnikach Hawany. Torby z zakładkami i pozłacanymi ozdobami, które sprawiają wrażenie, że zmieści się w nich cały świat, że jest w nich wystarczająco miejsca dla całego miasta. Zaciekawieni ludzie zatrzymują się przed wystawą, a niektóre kobiety wchodzą, by przyjrzeć się towarom z bliska, choć rzadko która wychodzi stąd z zakupami. Jest tam niemal piętnastoletnia dziewczynmłoda dziewczyna, która wkrótce skończy piętnaście lat, , która namawia matkę, by ta sięgnęła do oszczędności i kupiła jej parę czerwonych botków. Jest tam też urzędniczka nowej korporacji, która otwiera usta i podnosi brwi na widok cen sięgających trzech cyfr. Po drugiej stronie ulicy, vis-à-vis drzwi butiku, staruszka wyciąga rękę po prośbie.

Jak na zbyt naświetlonej fotografii, różnice społeczne w życiu Kuby dostrzegalne są coraz silniej. Podczas gdy wielu z nas wstaje rano, zadając sobie bolesne pytanie, co będę dzisiaj jadł, inna warstwa społeczna, z wymiennym pesos w portfelu, pławi się w konsumpcji artykułów z luksusowych sklepów. Ludzie, którzy dzięki korupcji, prywatnym interesom, pieniądzom przysyłanym zza granicy czy rządowym przywilejom mają dostęp do droższych ubrań, lepszego jedzenia, towarów, które są poza zasięgiem ręki większości społeczeństwa. W strefie turystycznej dużo łatwiej dostrzec tę szarą strefę. To tu wielowarstwowa Kuba jest bardziej widoczna, bardziej bolesna. To tu niknie koncept „równości”, nadal obecny w niezliczonych sloganach, zamieszkujący niczym miraż w umysłach tak wielu ludzi żyjących poza naszymi granicami.

Pod pełnym blasku szyldem siedzi człowiek sprzedający orzeszki ziemne owinięte w papier. Wewnątrz klimatyzowanego sklepu nie słychać ani jednej sylaby z jego okrzyku „orzeszki!”, nie wspominając o przymierzalni, w której ktoś zapina zamek swojego drogiego ubrania.

tłumaczenie: Karolina Popović
redakcja: Anna Pawłowska

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s