Wendy i Ignacio

Wyprzedziły nas Holandia, Belgia, Środkowa Afryka, Norwegia, Szwecja, Portugalia, Islandia, Argentyna, nawet ta sama Hiszpania espadryli i tamburyn, którą nasi dziadkowie opisywali jako wstydliwą i staromodną. Homoseksualne małżeństwa zostały także uznane w niektórych jurysdykcjach w USA i Meksyku, skąd przecież pochodzą te wszystkie filmy o kowbojach w szerokich kapeluszach i z pistoletem w kaburze przy pasku. W przeciągu kilku dekad nowoczesność przemknęła gdzieś obok, bez możliwości złapania jej za ogon, i nagle odkryliśmy, że jesteśmy zbyt uprzedzeni, zbyt zjełczali. Dlaczego staliśmy się pruderyjni i zacofani? Jakie motywy – lub zamiary – wypchnęły nas poza nawias XXI wieku?

“Antropologiczny ból” bycia społeczeństwem, które właśnie otrzymało dostęp do nowych środków komunikacji, społecznością posiadającą słabą kulturę polityczną i niemal dziecięcą niewinność w kwestiach społeczeństwa obywatelskiego, wymaga od nas choć odrobiny ewolucji w sposobie akceptowania różnic obecnych na Kubie przez ostatnie 50 lat. Zawsze jednak znajdą się osoby, które sprawiają, że naród zrobi krok do przodu, że podwinie przydługie spódnice i zacznie biec, aby dogonić pędzący pociąg historii. W tym przypadku osoby te noszą imiona Wendy i Ignacio; to im przeszkadzała powolność Zgromadzenia Narodowego w kwestii legalizacji małżeństw osób tej samej płci. Ona sprzeciwiająca się wszelakim formom dyskryminacji, on – nawiedzany przez widmo homofobii i nietolerancji politycznej; Wendy walcząca o możliwość przeprowadzania odpowiedniej chirurgii genitalnej poprzez CENESEX, Ignacio – rozpalony ideami politycznymi w związku ze zwolnieniem jego narzeczonej z pracy przez Mariela Castro, z pracy w instytucji, która szczyci się akceptacją pluralizmu na wielu płaszczyznach.

Chociaż to, co wydarzy się w sobotę 13 sierpnia, nie jest uznawane prawnie za “małżeństwo homoseksualne”, nikt nie ma wątpliwości, że jest to coś najbliższego tej wizji, co mogliśmy osiągnąć. Wendy jest w posiadaniu dowodu osobistego z wpisanym żeńskim imieniem, lecz biurokratom ciężko będzie zrozumieć, dlaczego w akcie urodzenia widnieje „płeć: męska”. Oboje podpiszą dokumenty przy asyście notariusza y wyjdą z Pałacu Małżeństw jako mąż i żona. Wrócą do swojego domku w miejscowości Playa świadomi faktu, że ustanowili ważny precedens, że dali nam wszystkim ważną lekcję, impuls, przytyk. My, którzy będziemy świadkami tego związku, szczególnie urzędniczka, która wypełni obowiązki madrina de la boda (osoby, która pomaga pannie młodej w organizacji ślubu i doradza w kwestiach zarówno logistycznych, jak i estetycznych), mamy wobec nich dług wdzięczności. Jednego popołudnia, jednego krótkiego popołudnia, pchną nasze państwo w trzecie milenium, w ten pożądany czas „teraźniejszy”.

Ślub Wendy i Ignacio odbędzie się w sobotę 13 sierpnia 2011 o 15.00 w Pałacu Małżeństw w dzielnicy Víbora na ulicy Maia Rodríguez y Patrocinio, telefon +5376407004.
Zaproszeni są wszyscy, którzy chcą przyjść: przyjaciele, znajomi, ciekawscy z dzielnicy, naznaczeni i dyskryminowani wszelakich typów, oficjalni paparazzi, fotografowie freelancerzy, bloggersi, niezależni dziennikarze, pracownicy CENESEX (w tym Mariela Castro), prasa zagraniczna i krajowa, homoseksualiści, geje, lesbijki, transseksualiści i heteroseksualni. Na otwarte drzwi mogą liczyć także ci, którzy myślą, że nadszedł czas, aby Kuba otworzyła się na nowoczesność i aby nowoczesność otworzyła się na Kubę, nawet ci – bo w sumie dlaczego nie? – którzy głosowaliby w prawdziwym parlamencie przeciwko związkom tego typu; wreszcie byłaby to dobra okazja dla tolerancyjnych i nietolerancyjnych, dla policji politycznej i tych, których prześladuje ona każdego dnia, dla cichych i krzykarzy, dla tych, którzy żyją podług słowa Bożego i tych bez wiary, aby stali się świadkami tego momentu, do którego dotarli Wendy i Ignacio po przezwyciężeniu niezliczonych przeszkód, w tym faktu bycia urodzonym w kraju przywiązanym do przeszłości.

Tłumaczenie: Olga Bieńkowska

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s