Zakłócenia

cableria

 

Radio, które dostałam w prezencie na ostatnie urodziny drzemie, pełne kurzu, na regale z książkami. Po co je włączać, skoro ledwie mogę cokolwiek usłyszeć. Nie odbiera dobrze nawet krajowych stacji w tym obszarze pełnym wysokich ministerstw i anten, których używa się, aby zakłócić transmisje krótkich fal, wchodzących do kraju. Łudziłam się, że będę mogła słuchać Deutsche Welle w celu utrzymania kontaktu z językiem niemieckim, a usłyszałam szum w miejsce oczekiwanego „Guten Tag”.

 

Na tej Wyspie żyjemy w środku prawdziwej wojny radiowych frekwencji. Z jednej strony stacja zwana Radio Martí, nadawana ze Stanów Zjednoczonych, zabroniona ale bardzo popularna wśród moich rodaków, z drugiej strony szumy, które używane są do jej zagłuszenia. Radioodbiorniki sprzedawane w oficjalnych sklepach pozbawiane zostają modułu, pozwalającego na słuchanie zagranicznych audycji, a policja ma w praktyce wykrywanie na dachach sprzętów, które pomagają w lepszy sposób wyłapywać te sygnały.

 

Ale we wnętrzach domów ludzie szukają miejsca, niech to będzie w rogu, blisko okna czy pod sufitem, gdzie radio zdoła przezwyciężyć buczenie tych nieznośnych zakłóceń. Powszechne jest widzieć kogoś, kto leży na podłodze i lokalizuje dokładny punkt, w którym lokalny program zagłuszony zostaje przez ten, który dociera do nas z zewnątrz. Nie jest ważne to, co nadają po drugiej stronie, niech będzie to nudny program muzyczny, wiadomości po angielsku czy prognoza pogody w innej części świata. Balsamem dla uszu jest już fakt, że brzmi to inaczej, że oddziela się od tej mieszanki haseł i prozy bez wolności, które transmituje każdego dnia kubańskie radio.

tłumaczenie: Karolina Popović

korekta: Anna Pawłowska

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s