Nieznośna okrągłość piłki golfowej

bola-de-golf

Zdjęcie zaczerpnięte z: http://www.defondos.com/

Niczym ciasto, które dzieli się przed upieczeniem, nasz rząd rozszerza aż do 99 lat użytkowanie naszej ziemi zagranicznym inwestorom. Część tego kraju zostanie w rękach osób posiadających zagraniczne paszporty, podczas gdy lokalni przedsiębiorcy dostaną ziemię pod uprawę na 10 lat. „Gaceta Oficial” mówi o „interesach w sferze nieruchomości”, podczas gdy wszyscy wiemy, że ziemia, nasza ziemia, nie jest w zasięgu rąk Kubańczyków, którzy chcieliby dostać jej fragment, by na niej budować.

Inną z sensacji tych dni było ogłoszenie, że na całej Wyspie powstawać będą pola golfowe. W celu przyciągania wysokiej klasy turystów otwierane będą zielone i zadbane trawniki, otoczone ekskluzywnymi usługami. Kiedy wspomniałam mojej przyjaciółce o pojawianiu się tych ośrodków rozrywki, pierwszym, o co mnie zapytała, było to, jak mają zamiar utrzymać zieleń i świeżość trawy. Ona mieszka w dzielnicy, w której takie zabiegi przeprowadza się jedynie dwa razy w tygodniu i bolesną jest dla niej myśl o spryskiwaczach, rozpraszających ten cenny płyn między dołkami. Moja przyjaciółka będzie się musiała przyzwyczaić, ponieważ poszerzy się przepaść między tubylcami, którzy nic nie posiadają, a tymi, którzy przybywają z zewnątrz z wypchanymi portfelami…

Już sobie wyobrażam resztę scenariusza: praca na jednym z tych pól golfowych będzie przywilejem dla tych najbardziej zaufanych; wokół krążyć będą mężczyźni w garniturach i krawatach, z mikrofonami w klapie, pilnując, by nikt z tubylców nie mógł wejść a… samo życie… najbardziej oddani i godni zaufania funkcjonariusze będą mieli swoją kolej z kijem, by dokończyć lot piłki. Tak oto przygotowują się do dnia, w którym oni spędzać będą czas w bermudach na polach golfowych, a my będziemy się im przyglądać, stojąc po drugiej stronie ogrodzenia.

tłumaczenie: Karolina Popović
korekta: Anna Pawłowska

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s