Nie odbieraj

telepunto_etecsa

Dzwoni telefon, ale go nie odbieram. Czekam, aż dzwonienie ustanie i idę do najbliższego telefonu, by wykręcić numer, który się wyświetlił. Radzę moim przyjaciołom, żeby posyłali mi sygnał, a ja potem do nich oddzwonię, ale niektórzy nalegają i zapominają o wysokich kosztach za minutę połączenia w sieci komórkowej. Mam ustalony z nimi kod dwóch dzwonków, jeśli chodzi o coś pilnego i trzech, gdy chodzi o coś, co może poczekać. Jeśli jestem na ulicy i ten sprzęt, który noszę w torebce wibruje, szukam budki telefonicznej, która przyjmuje monety i w której aparat nie ma urwanej słuchawki.

Chociaż firma telekomunikacyjna ETECSA poinformowała o tym, że liczba użytkowników przekroczy niedługo milion, nadal pozostajemy inwalidami tej technologii. Szaleństwem jest przyjęcie rozmowy krajowej, konfiguracja MMS może zająć nam godziny kłótni z operatorami, a znalezienie miejsca, gdzie sprzedają karty doładowania przypomina film „Mission Impossible”. Jak dojrzewającemu człowiekowi, któremu urosły stopy i już nie pasują mu buty, tak naszej telefonii komórkowej wzrosła liczba zarejestrowanych telefonów, ale bez odpowiadającej temu poprawie w infrastrukturze. Taki wzrost nie jest wynikiem integralnego rozwoju, ale chęcią zebrania za wszelką cenę tych wymiennych banknotów o kolorach przypominających dolara.

Mimo ostatnich obniżek stawek, lekarz nadal nie może pozwolić sobie na telefon komórkowy, ale za to policja polityczna korzysta z taryf z dopłatami w walucie krajowej. Nie jest też możliwe podpisanie kontraktu, by płacić pod koniec miesiąca, skazani jesteśmy więc na przedpłatę, by móc się komunikować. Wielu z nas czuje się oszukanymi przez ETECSA, ale monopol państwowy nie pozwala na to, żeby konkurencyjne firmy zaoferowały nam lepsze i tańsze usługi. Zanim pojawi się jakieś rozwiązanie, tysiące użytkowników stosuje dziwny kod Morse’a w przypadku telefonów komórkowych: jeden sygnał, dwa sygnały, trzy… Nie podnoś słuchawki, tylko biegnij do najbliższego telefonu!

tłumaczenie: Karolina Popović
korekta: Anna Pawłowska

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s