Wyspa bez morza

mar

Z muru Maleconu nie widać wiele. Błękitna taflę, która od czasu do czasu wysila się i rzuca swoje spienione fale na aleję, która ją ogranicza. Nie widać żaglówek, zaledwie kilka połatanych łódek, upoważnionych do pływania przez zarząd portu. Latem młodzież skacze do jej spienionych wód, ale zimą oddalają się, obawiając się zmycia i zimnego wiatru. Łódka kursuje ze wschodu na zachód; cień na horyzoncie, który kontroluje ewentualnych żeglarzy, uciekających w stronę Cieśniny Florydzkiej.

Właśnie o tej porze roku, ta nadbrzeżna aleja wkracza w okres największego wrzenia. Wszystko odbywa się jednak na ulicy, nie ma co marzyć, żeby ów dynamizm rozszerzył się na to obszerne słone przedłużenie, znajdujące się po drugiej stronie. Kiedy zaczęliśmy żyć plecami do morza? W którym momencie ta część kraju, która też do nas należy, przestała być nasza? Jeść ryby, przepłynąć się jachtem, patrzeć na budynki z grzbietu fal, rozkoszować się wielobarwnością błękitów, jakie pojawiają się na brzegu. Chimeryczne działania nadmorskiego miasta, ostre delirium na Wyspie, która zdaje się dryfować w nicości, a nie na Karaibach.

Mam nadzieję, że pewnego dnia do tego, by wynająć szalupę z wiosłami, nie będzie potrzebny zagraniczny paszport. Żaglówki wrócą do zatoki, pozwolą nam przypomnieć sobie, że żyjemy w nadmorskiej Hawanie, narodzonej przy krzyku korsarzy i hałasie portu. Dorada zastąpi na naszych talerzach suma i karpia, a z muru Maleconu, z nogami zwisającymi w kierunku wapiennej rafy, pozdrawiać będziemy sznur łodzi, odpływających z El Morro i doń wracających.

tłumaczenie: Karolina Popović
korekta: Anna Pawłowska

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s