Modelowe miasto

 

Centralna cukrownia doprowadzona jest do ruiny, główna ulica jest opuszczona, a wnętrza domów spowite są wspomnieniami. „Z modelowej wioski do wioski-widma” – szepczą ci, którzy żyją w miejscowości Hershey – ponieważ niegdysiejszy splendor zamienił się w oazę nostalgii. Dzięki talentowi kilku młodych filmowców ta mała wioska pojawia się dziś w krótkim filmie dokumentalnym, który wyciska łzy z oczu i ściska gardło. Spacer przez tęsknoty setek osób, dla których przyszłość bez wątpienia nie okazała się lepszym czasem.

 

Ta specyficzna wioska zawierała nowoczesny układ urbanistyczny, dochodowy przemysł cukrowy, fabrykę czekolady i elektryczny pociąg, który nadal jeździ, skrzypiąc i sypiąc iskry. A wszystko to w małym, ale funkcjonalnym wymiarze, jakby ustawiono na trawniku, według porządku, dziesięć domów dla lalek z dwuspadowym dachem. Dzięki wysiłkom Miltona Hershey’a, urodzonego w pewnej pensylwańskiej wiosce w 1857 roku, zaczęła się konstrukcja tej dziwnej osady na wzgórzu Santa Cruz, na wschód od stolicy.

 

Wczorajszy dobrobyt i dzisiejsza inercja są akordami, między którymi porusza się krótki film wyreżyserowany przez Laimira Fano, a który został wyświetlony w kinie Chaplin, gdzie zabroniono wejścia wielu blogerom. Na szczęście tych 15 minut filmu pełnych emocji krąży już w alternatywnych sieciach przekazu informacji, dostęp do których nie jest obostrzony koniecznością spełnienia reguł „prawa dostępu”, jak w przypadku pewnych instytucji kulturalnych. Wspaniały wybór zdjęć, połączony z odważną pracą nad brzmieniem i ścieżką dźwiękową, są w stanie przenieść nas do tej małej wioski zanurzonej w nostalgii. Czekolada działa jak katalizator emocji bohaterów, podczas gdy widzowie, po drugiej stronie ekranu, mogą poczuć jej aromat, teksturę pamięci, zawiniętej w to samo opakowanie, co słodycze.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s