Dom ze szkła

radiografia

 

Wraz z brazylijską telenowelą, filmami dokumentalnymi ściągniętymi nielegalnie z kanału Discovery i nudnym okrągłym stołem (program polityczny telewizji kubańskiej – przyp. tłum.), w kubańskiej telewizji współistnieje również pewien typ reportaży, które konkurują z sagą „Big Brother”. Na naszym małym ekranie widzimy filmowanych ukrytą kamerą obywateli i uczestniczymy w odkrywaniu zawartości ich poczty elektronicznej, i to bez nakazu sądowego. Tak, jak gdybyśmy widzieli szklany dom, poddany inspekcji surowego państwowego oka; nawet firma telefoniczna nagrywa rozmowy swoich klientów i transmituje je jedenastu milionom oszołomionych widzów.

 

Ostatnim wariantem tej społecznej sekcji jest pokazanie deklaracji lekarzy, którzy łamiąc prawo do prywatności wizyty lekarskiej, co jest występkiem równie poważnym, co złamanie tajemnicy spowiedzi, mówią o szczegółach przypadków medycznych. Pojawiają się zdjęcia wnętrz domów i lodówek tych, którzy odważyli się przeciwstawić oficjalnej opinii, podczas gdy paparazzi i policja polityczna stapiają się w jedną osobę, zbliżoną do podglądacza. Nie zdziwiłoby mnie, gdyby w jakimś dossier, czekającym, by ujrzeć światło dzienne, pojawiło się nagie ciało nonkonformisty, jak gdyby nagość była niezbitym dowodem jego „niegodziwości”.

 

Zdjęcia wyjęte z kontekstu, edytowane zdania i niekorzystny kąt, mające wzbudzić awersję w opinii publicznej, są jedną z technik, używanych do konstrukcji tych programów telewizyjnych. W żadnym z nich nie rozmawia się z „ofiarą”, ponieważ pozwala to uniknąć zdania sobie sprawy przez pospolitą publiczność, że podziela ona krytyczne opinie pokrzywdzonego. Pechowo dla prostackich producentów tego typu reality show, technologia w rękach obywateli sprawiła, że transparentne stają się również ściany ich życia. Po długim okresie bycia obserwowanym, stwierdziliśmy, że istnieje dziurka, która pozwoli spojrzeć na to, co znajduje się po drugiej stronie płotu.

tłumaczenie: Karolina Popović

korekta: Anna Pawłowska

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s