Zatrzymani

parque
Sprawia nam radość wyleczenie się z tego stanu witalnego, który nazywany jest dorastaniem, szczególnie dlatego, że przynosi samodzielność. Znalezienie odpowiedzi na pytanie, które tak często nam stawiano: „Co będziesz robić, jak będziesz duży?”. Możliwość wyjścia z domu bez wyjaśniania czegokolwiek, bycie odpowiedzialnym za nasz własny los, a przede wszystkim brak konieczności słuchania tego ojcowskiego ostrzeżenia: „Dopóki ja cię utrzymuję, będziesz musiał robić to, co ci każę”.

Narody, które rozwijają się pod rządami państwa ojcowskiego., stają w obliczu zagrożenia, jakim jest pewnego rodzaju stagnacja dojrzewania ludności. Przypadek Kuby jest jednym z wzorcowych przykładów. Żyjemy pod stałą opieką rządu, charakteryzującego się stałą obecnością tych samych osób dzierżących władzę, które starały się subsydiować część naszych podstawowych potrzeb. Oficjalne media z wielką dumą kładą nacisk na pokazanie bezpłatnej służby zdrowia i edukacji na wszystkich poziomach, jak również rynku towarów racjonowanych, który, rzekomo, gwarantuje podstawowy koszyk.

Oczywiste jest to, że publiczne fundusze są tymi, które wspierają utrzymanie i żerują na tych niematerialnych wartościach, które pracownicy wytwarzają i których się nie domagają. (sic!) Oczywiste jest to, że praca nie motywuje, a to, co się zarabia, ledwie wystarcza na skorzystanie z subwencji. Ojcowskie państwo nie pozwala na wyrażanie odmiennych poglądów, nie mówiąc już o zrzeszaniu się ludzi wokół tych idei w celu osiągnięcia ekonomicznej niezależności, Na dodatek, domaga się od nich nieskończonej wdzięczności.

Na szczęście, jak nauczył nas rodzinny model ojcowski, wszystko zmienia się na przestrzeni lat. Dzieci rosną, stają się dorosłe i nikt nie może zapobiec temu, co młodzi zrobią z kluczami od domu.

tłumaczenie: Karolina Popović
korekta: Anna Pawłowska

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s