Bastion i czynnik rozpraszający

orientaciones_evacuacion
Ktoś wsunął papier pod moje drzwi. Jedna kartka, przecięta na pół, z instrukcjami dotyczącymi ewakuacji w przypadku huraganu lub inwazji. Jedno ze zdań przyczepiło się do mnie jak refren kiepskiej piosenki: „Przyszyć kawałek materiału do ubrań młodszych dzieci, z danymi identyfikacyjnymi rodziców (stan wojenny)”. Wyobraziłam sobie siebie przyszywającą coś do koszuli mojego syna, aby w środku chaosu ktoś mógł się dowiedzieć, że jego mama nazywa się Yoani, a jego ojciec Reinaldo.

W „wojnie całego narodu”, którą ćwiczy się w tych dniach w plutonie militarnym Bastion 2009, jest miejsce dla każdego z nas. Nie ma znaczenia, czy boimy się broni, czy kiedykolwiek wierzyliśmy w konfrontację jako sposób rozwiązania problemu i że nie mamy zaufania do liderów, którzy poprowadzą drużynę. Ci, którzy bawią się w wojnę przy stole pokrytym miniaturowymi czołgami i plastikowymi samolotami, chcą ukryć to, że największy rów został wykopany przez mieszkańców po to, by ochronić się przed władzą.

Dzienniki telewizyjne pełne są umundurowanych osób z bronią, ale manewry wojenne nie zdołają ukryć tego, że naszymi prawdziwymi „wrogami” są ograniczenia i kontrole nałożone przez władze. Wojna jako czynnik rozpraszający już nie działa. Groźba spadających spadochronów i niosących echo bomb jako antidotum na pragnienie zmian, przestało być efektywne. Myślę, że coraz to więcej osób kieruje swój palec wskazujący w stronę prawdziwego źródła naszych problemów i, niespodzianka dla mistrzów bitwy, nie jest to palec, który wskazuje na zewnątrz.

tłumaczenie: Karolina Popović
korekta: Anna Pawłowska

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s