Pogrzeby

funerario

Od pewnego czasu wyczuwa się tu aromat pogrzebu. W dzienniku telewizyjnym stało się niemal comiesięcznym zwyczajem pokazywanie zdjęć z ceremonii pogrzebowych: dźwięk trąbki wzywającej do ciszy, dwadzieścia salw, krok marszowy żołnierzy, łzy i słowa pożegnania. Powstały nowe mauzolea i odnawiane są te już istniejące. Dochodzi do tego gorączkowa mania czczenia rocznicy każdego wydarzenia i wychwalania efemeryd obowiązkowych obchodów. Starcza troska o zachowanie pamięci zastąpiła kreatywną niecierpliwość młodości.

Naród kubański postarzał się, w części przez niski poziom przyrostu naturalnego, stałą emigrację młodych ludzi i podniesienie życiowych oczekiwań. Ale siwizna jest akcentowana przez tych, którzy dzierżą stery kraju. Być może to dlatego każdego dnia pojawia się coraz więcej analityków, którzy skłaniają się w kierunku użycia słowa gerontokracja w celu sprecyzowania naszej formy rządów. Definicja mogłaby wydawać się nieodpowiednia, gdy weźmie się pod uwagę średnią wieku deputowanych Zgromadzenia Narodowego, ale inaczej to wygląda, gdy uświadomi się sobie, że od ponad dwunastu lat nie odnawia się Komitet Centralny Partii Komunistycznej. Istnieje spora liczba ministrów, którzy nie przekraczają jeszcze sześćdziesiątki, ale większość władzy skoncentrowana jest w rękach siedemdziesięcio- i osiemdziesięciolatków.

Zamiast przyspieszyć kroku naprzód, ci weterani pławią się w patrzeniu na przebytą już ścieżkę i wymaganiu uznania za to, co się osiągnęło. Podczas gdy przygotowują się do tego, co z pewnością będzie najbardziej spektakularnym pogrzebem w historii Kuby lub tym, co niektórzy nazywają „rozwiązaniem biologicznym”, żałobna saga, która zalewa program telewizyjny, ma kształt próby generalnej. Dźwięk odświętnych salw nie pozwala usłyszeć bijatyki z nową generacją, która stoi pod drzwiami, które rozwali jak trąba powietrzna, niszcząc to wszystko. Wymiatając po drodze ten zapach suchych kwiatów, który czujemy ze wszystkich stron.

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s