Postacie z cienia

no_me_golpee-copy2
Po tym, co wydarzyło się w zeszły piątek, zdecydowałam się wyciągnąć na światło dzienne serię zdjęć ludzi, którzy mnie obserwują i prześladują

Mój związek z kinem był zawsze z pozycji rzędów siedzeń, w półmroku sali, w której słuchało się dźwięku starego projektora. Utrzymywało się tak do czasu, gdy zaczęłam żyć w swoim własnym filmie, gatunku thrillera o prześladowanych i prześladujących, gdzie moją rolą jest uciekać i chować się. Motywem tak nagłej zmiany z widza w bohatera był ten blog, ulokowany w szerokiej przestrzeni – tak mało dotkniętej celuloidem – jaką jest internet. Obudziłam się przed dwoma laty z ochotą napisania prawdziwego scenariusza moich dni, a nie różowej komedii, którą pokazywały oficjalne gazety. Przeszłam więc z oglądania filmów do bycia ich bohaterką.

Wątpię, czy któregoś dnia zobaczę, jak opada kurtyna i zdołam wyjść żywa z kina. Długi film, w którym żyjemy na Kubie od dziesięcioleci, nie wydaje się być blisko momentu wyświetlenia napisów końcowych i zgaszenia ekranu. Jednakże widzowie nie są już tak zainteresowani niekończącą się taśmą, którą wyświetlają autoryzowane projektory. Wydają się być raczej przyciągnięci wizją tych, którzy mają blog czy pustą stronę, gdzie rejestrują pytania, frustracje i radości mieszkańców.

Stając się Kubrickiem czy Tarantino, zaczęłam dawać świadectwo tych postaci, które nas obserwują i prześladują. Postaci z cienia, które jak wampiry żywią się naszą ludzką radością, zaszczepiając w nas strach za pomocą uderzeń, gróźb, szantażu. Indywidua wytrenowane we współdziałaniu, które nie umiały przewidzieć swojego przekształcenia się z polujących w tych, na których się poluje, twarze zaatakowane aparatem, telefonem komórkowym czy pełną ciekawości siatkówką obywatela. Przyzwyczajeni do zbierania dowodów do tych akt, które każde z nas ma na jakiejś półce, w jakimś biurze, zaskoczeni są, że teraz my robimy inwentarz ich gestów, oczu, skrupulatny zapis ich nadużyć.

tłumaczenie: Karolina Popović

acosadores_acosados-copy
photoshop-abajoscropped-captioned-2
cara_tapada-copy
cazador_cazado-copy
cazadores_cazados-copy
vigilantes-copy1

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s