Wina ofiary

victima

Po agresji zawsze znajdzie się kilku krótkowzrocznych, którzy obwiniają samą ofiarę tego, co się wydarzyło. Jeśli jest to kobieta, która została zgwałcona, ktoś wyjaśnia, że jej spódnica była bardzo krótka albo że prowokacyjnie kołysała biodrami. Gdy chodzi o napad, znajdą się tacy, którzy powiedzą, że przyciągająca wzrok torebka lub błyszczące kolczyki wzbudziły pożądanie w przestępcy. W przypadku bycia przedmiotem represji politycznej nie brakuje tych, którzy będą twierdzić, że brak rozsądku był powodem tak „energicznej” odpowiedzi. Ofiara czuje się wobec takiego traktowania podwójnie poszkodowana.

Dziesiątki naocznych świadków, którzy widzieli, jak siłą wepchnęli do samochodu Orlanda i mnie wolałoby nie zeznawać, dołączając się tym samym do bandy przestępców.

Lekarz, który nie wystawia obdukcji o akcie fizycznego znęcania się, bo już został poinformowany, że w tym „przypadku” nie powinien pozostawać żaden dokument potwierdzający odniesione obrażenia, łamie przysięgę Hipokratesa, a przymrużając oko robi przysługę winnemu. Ci, którym wydaje się, że powinno być więcej siniaków i złamań, by mogli zacząć czuć współczucie dla zaatakowanego, nie tylko kwalifikują ból, ale też mówią agresorowi: „musisz zostawić więcej znaków, musisz być bardziej energiczny”.

Nie brakuje również tych, którzy wskazują na to, że sama ofiara wyrządziła sobie krzywdę, którzy nie chcą słuchać krzyku ani lamentu blisko nich, ale podchwytują go i publikują, gdy wydarzy się tysiące kilometrów od nich, pod inną ideologią, pod innymi rządami. Są to te same niedowiarki, którym wydaje się, że UMAP (Unidad Militar de Ayuda a la Producción – Jednostka Wojskowa do Pomocy w Produkcji, obozy przymusowej pracy, istniejące na Kubie w latach 1965 – 1968, grupujące głównie młodych mężczyzn, homoseksualistów, wierzących i dysydentów o łącznej ilości 25 ooo osób, rozwiązano je po interwencji wielu kół intelektualnych z kraju i zagranicy – przyp. tłum.) był rozrywkowym obozem łączącym przygotowanie wojskowe i pracę w polu. Ci, którzy nadal wierzą, że zastrzelenie trzech mężczyzn (2 kwietnia 2003 grupa Kubańczyków uprowadziła prom z 50 osobami na pokładzie, chcąc dostać się do USA. Tydzień później Lorenzo Copello, Barbaro Sevilla i Jorge Martinez zostali straceni za „poważny akt terroryzmu” – przyp. tłum.) jest usprawiedliwione, gdy chodzi o ochronę socjalizmu i że gdy ktoś pobije nonkonformistów to dlatego, że ci ostatni sami się o to prosili przez swoją krytykę. Wieczni usprawiedliwiający przemoc nie dadzą się przekonać żadnym dowodom, nawet krótkiemu „spoczywaj w pokoju” na białym marmurze. Dla nich ofiara jest sprawcą a agresor zwykłym wykonawcą koniecznej lekcji, zwykłym „poprawiaczem” naszych dewiacji.

Krótki raport medyczny:
Dochodzę do siebie po odniesionych obrażeniach fizycznych, będących skutkiem porwania, mającego miejsce w zeszły piątek. Siniaki schodzą a w tej chwili najbardziej dokucz mi ostry ból w okolicy lędźwiowej, który zmusza mnie do używania kuli. Zeszłej nocy trafiłam do polikliniki, gdzie zastosowano kurację przeciwbólową i przeciwzapalną. Nie jest to nic, czego moja młodość i dobre zdrowie nie mogłyby pokonać. Na szczęście kopniak, który otrzymałam, kiedy skierowali moją twarz ku podłodze samochodu nie uszkodziła oka, a tylko kość policzkową i brew. Mam nadzieję na wyzdrowienie w przeciągu paru dni.

Dzięki przyjaciołom i rodzinie, którzy mi towarzyszyli i wspierali mnie, znikają również skutki psychiczne, które są najtrudniejsze. Orlando i Claudia nadal pozostają pod wpływem szoku, ale są niesamowicie silni i również dadzą radę. Zaczęliśmy się już uśmiechać, co jest najlepszym lekarstwem na przemoc. Główną terapią pozostaje dla mnie ten blog i tysiące tematów, które wciąż trzeba w nim poruszyć.

(Informacja od edytora: post dyktowany przez telefon)

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s