Przy nieobecności i z uczuciem

portada_portugues
Zapomniałam już, kiedy ostatni raz płakałam, chociaż nie jestem szczególnie silna wobec zawirowań życia, uważam się raczej za wrażliwą i podatną na łzy. Jednak ponad rok temu zdecydowałam się być szczęśliwą za wszelką cenę, dać sobie samej odrobinę spokoju w oczekiwaniu na gorsze czasy. Opieram się temu, by starli mi uśmiech, by zamienili mnie w osobę paranoiczną, która ciągle ogląda się za siebie, by zobaczyć, czy ją śledzą.

Ta dziecinna skłonność do robienia hecy pozwoliła mi znieść odmowę wyjazdu, radioaktywny okrąg, w który próbowali mnie wciągnąć, obelgi, kampanię oszczerstw, kontrolę policji politycznej, a nawet neurozę możliwego podsłuchu w moim domu. Starałam się świętować nawet to, co mi odebrano, jak możliwość podróżowania, uczestniczenia w ceremoniach wręczania różnych nagród, dostęp do Generacji Y z sieci kubańskich, kontakt z wieloma z moich przyjaciół, branie udziału w wydarzeniach kulturalnych w moim własnym kraju i prezentacja wydania moich książek.

Właśnie dziś wypełnia mnie satysfakcja, ponieważ zbiór moich tekstów, zatytułowany „De Cuba, com carinho…” („Z Kuby, z uczuciem…”), zostanie zaprezentowany tego popołudnia w Brazylii. Ze względu na trzy godziny różnicy, dzielące nas od Rio de Janeiro, zamierzam świętować o piątej po południu to piękne wydanie moich postów po portugalsku. Moje zęby będzie widać na odległości wielu metrów, nie tylko dlatego, że są duże i szeroko rozstawione, ale przez permanentny śmiech, który będę mieć przyczepiony do twarzy. Korozyjny śmiech, którego nie są w stanie zrozumieć szorstkie twarze tych, którzy zabronili mi dojechać tam; cios radości, który tnie i przebija tych, którzy nie wiedzą, jak obchodzić się z niespodziewaną radością zatrzymanego.

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s