Nowy czartyzm*

luis_eligio
Skrzynki pocztowe przypominają urny wyborcze, mają szparę, by wrzucić papier, a ich zawartość, nieważne, czy list, czy karta wyborcza, jest na wyspie równie pozbawiona szacunku. Mimo ograniczeń dotyczących korespondencji, łatwiej jest sprawić, by koperta dotarła w miejsce swojego przeznaczenia niż wpłynąć naszym głosem na kurs kraju. Dlatego jednym z najczęściej uprawianych sportów wśród moich rodaków jest pisanie skarg do wyższych instancji, kierowanych bezpośrednio do sprawców większości naszych problemów.

Pewna pani redaguje długą skargę, dotyczącą studzienki kanalizacyjnej, która wyrzuca swą zawartość na patio położonej niedaleko szkoły; sprzedawca pizz pisze donos na inspektora, który żąda procentu od sprzedaży w zamian za nie zamykanie mu stoiska; pacjent wymagający interwencji chirurgicznej wystosowuje swoje pismo, opowiadając, że czeka już od roku na przyjęcie na salę operacyjną. Skarg jest tyle, że w wielu ministerstwach za przyjmowanie listów odpowiedzialny jest departament z wieloma pracownikami. Prawdziwa powódź kartek, które nieustannie powtarzają znany nagłówek „Zwracam się do Pana z uprzejmą prośbą…”.

Od pewnego czasu pojawiło się w tej kwestii dodatkowe rozwiązanie, digitalny list, który krąży intranetem po różnych instytucjach. W podobnej formie zaczęła się intelektualna polemika 2007 roku, a teraz dostrzegamy niekonformistyczne opinie wielu osób z dziedziny kultury. Przez mój blog przedefilował list aktora Armando Tomey, inny krytyka literackiego Desiderio Navarro i jeden bardzo dobry Luisa Alberto García, który wcielił się w rolę Nicanora w filamch krótkometrażowych Eduardo del Llano. Czartyzm przybył, by zastąpić konieczne referendum, za pomocą którego wyraża się nasze potrzeby zmian.

Nasza epistolarna tendencja podobna jest do tego dziewiętnastowiecznego ruchu w Anglii, któremu udało się zebrać ponad milion podpisów, by móc zaprezentować Kartę przed Izbą Gmin. Czartystom udało się wymusić wprowadzenie pewnych reform, ale mam wrażenie, że nasze listy są bezwartościowym, przemoczonym papierem, żartem z karty do głosowania, atramentem, który spływa w zderzeniu z państwową inercją.

* Czartyzm (ang. chartism, od charter – karta) – był to masowy i radykalny ruch polityczny istniejący na przestrzeni lat 1836-49 w Wielkiej Brytanii, który zmierzał do wprowadzenia demokratycznych zmian w systemie wyborczym oraz poprawy sytuacji ekonomicznej robotników – przyp. tłum.

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s