foto-blog-moratinos 

Zdjęcie zaczerpnięte z “underblog” Ministra Miguela Ángel Moratinos

W ujęciu, które zabierze ze sobą hiszpański minister spraw zagranicznych Miguel Ángel Moratinos ze swojej wizycie na Kubie, nie będzie miejsca dla niewygodnych krewnych. Przed obiektywem znajdą się wymuszone uśmiechy ministrów, żyrandole kancelarii i udawane zadowolenie tych, którzy trzymają władzę. W kompozycji zbędni będą ci, którzy mówią „nie” i wykluczeni sceptycy. Dopuści się przed obiektyw tylko zadowolone twarze, bo brudy pierze się w domu, chociaż od dekad nie włącza się pralki publicznej dyskusji, ani nie pozwala się zaaplikować proszku, by pozbyć się śmierdzącej utopii.

Tego, kto się rusza, nie ma na zdjęciu, bo osiągnięty obraz powinien zawierać wsparcie polityczne i ekonomiczne, a nie wywoływać troskę. Dlatego też uprzątną pajęczyny, schowają wojskowe uniformy pod wizytowymi ubraniami i na krótką chwilę będą się wydawali mieć mniej lat niż w rzeczywistości. Unikać się będzie drażliwych tematów. Po co stawiać odwiedzającego w niezręcznej sytuacji? A gdy wyjedzie, ten czy inny dzieciak dostanie po głowie za sprawiane kłopotu gościowi. Słodki i w kolorze sepii będzie ten obraz rodzinny, który pozostanie z wizyty, bo kontrastujące tony rzeczywistości nie pasują do albumu dyplomacji.

Jednym z tych nieskomplikowanych małych aparatów, którymi robi się wciąż te same zdjęcia turystyczne, zrobione zostaną te co zwykle standardowe ujęcia: szkoła pełna uczniów w dobrze wyprasowanych uniformach, fabryka błyszczących i nowoczesnych maszyn, niemal skończone dzieło inżynierii i nie zabraknie, jasna sprawa, przygotowanych tłumów, zorganizowanych odgórnie.

Negatyw musi pozostać nienaruszony dla swojego późniejszego wrażenia na stronach historii. Jeżeli ucieknie mu niechcący jakiś nieodpowiedni szczegół, trzeba będzie poprawić go w Photoshopie, zrobić retusz zdjęcia już przerobionej normalności i poprawić twarze, na których nie pojawił się uśmiech.

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s