Pandemia i detergent

viva_los_trabajadores

 

Staram się zdobyć – bezskutecznie – butelkę detergentu, by umyć szklanki pokryte tłuszczem i śladami palców, które nie schodzą pod wpływem jedynie wody i gąbki. W poszukiwaniu mydlanego płynu przeszłam dziś część osiedla La Habana, bo ogłoszenia w telewizji wzywają nas do wzmożonej higieny wobec nadciągania H1N1. Jednak alarm spowodowany epidemią nie sprawił, że w sklepach obniżono ceny środków czystości, nawet kosztu zwykłego mydła, odpowiadającego wypłacie za całodzienną pracę. Zamiast tego nastąpiło zupełnie co innego. Załamanie się importu odczuwa się szczególności w tym, co służy aby kąpać się lub dezynfekować.

 

Głos prowadzącego wzywa nas do częstego mycia rąk, używania chusteczek, gdy kichamy i zachowania higieny osobistej, ale rzeczywistość zmusza nas do brudu. Brakuje masek na twarz, bieżącej wody w wielu domach, zwykłego posiadania witaminy C, by wzmocnić organizm i czystości w miejscach publicznych. Ta tak zwana „świńska grypa” ma dzięki temu odpowiedni teren do rozprzestrzenienia się. Podczas gdy rozwija się w naszych dzielnicach, oficjalne media nadal skąpią wiadomości i nie wspominają o zamkniętych szkołach, miejscach kwarantanny i pełnych szpitalach.

 

Ta iluzja raju zabija nas. To pragnienie sprawiania wrażenia, że żyjemy lepiej i że nasze statystyki odstają od średniej światowej nie zdoła ukryć kruchości naszego społeczeństwa wobec epidemii, która wymaga zasobów materialnych w rękach obywateli. Jeżeli namydlenie ciała czy posiadanie odrobiny alkoholu do zdezynfekowania rąk zamieniają się w luksus, jak powstrzymamy epidemię, która nadciąga? Jeśli nawet nie przybyła na rynek racjonowany porcja mydła na wrzesień, jak to możliwe, że w telewizji nawołuje się do higieny bez wspomnienia o bazie materialnej, by ją osiągnąć. Nie zauważyli, że toniemy w brudzie? Muszą pojawić się najpierw zapalenie spojówek, biegunki i wirusy, by zdali sobie sprawę, że czystość nie składa się jedynie z białego kitla i stetoskopu, ale że zaczyna się na ulicach, od zbierania śmieci, sprzątania domów i od matki, która nie może umyć talerza, na którym będzie jadło jej dziecko.

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s