Caletone lub ofiary następnego huraganu

 

Poszkodowani przez ostatni huragan przestali być wiadomością, by zamienić się jedynie w numery w statystykach tych, którzy stracili swoje domy. Politycy już nie jeżdżą do stref dotkniętych katastrofą, by robić sobie zdjęcia u boku z poszkodowanymi, a materiały do konstrukcji gubią się w trybach biurokracji. Niewielu mieszkańców miało szczęście bycia witryną rekonstrukcji, ale inni, mali i nieznani, nadal pokazują swoje zniszczone domy.

 

Blisko miejscowości Cienfuegos jedna rodzina, której udzielono schronienia, podejrzewa, że cement i piasek do wzniesienia ich ścian zatrzymały się w rękach innych, którzy mogli więcej za nie zapłacić. Na peryferię Hawany przybywają, aby skonstruować swoje domy z puszek i kartonu, ci, którzy zmęczyli się czekaniem, aż odrodzą się miejscowości, skąd pochodzą. Nie chcą być ofiarami następnego cyklonu, bo te naturalne katastrofy, jakimi były Ike i Gustav, jedynie rzuciły światło na inną katastrofę – na katastrofę nieproduktywności i inercji, która dotyka nas wszystkich.

 

Niedługo minie rok, odkąd tysiące domów zaczęło mieć niebo zamiast dachu. Caletone, miasteczko niedaleko miejscowości Gibara (miasto portowe we wschodniej części wyspy – przyp. tłum.), które nie pojawia się nawet w Atlasie Kuby, nadal tonie w destrukcji. Jego mieszkańcy wiedzą, że przy aktualnym kryzysie ekonomicznym byłoby cudem, gdyby potrzebne środki trafiły w ich ręce. Znaleźli się w tej strefie niczyjej, poprzez zapomnienie, triumfalizm prasy i wiatry, za nic w świecie huragany, oczekiwania.

 

Muzyka Ernesto Lecuona: „Niebieska noc”

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s