Podobieństwa

fuente-copy

Hilda Molina i ja dzielimy kilka dziwnych „przywilejów”: obie zostałyśmy wspomniane w prologu książki Fidel, Boliwia i coś jeszcze i obu nam odmówiono przy wielu okazjach pozwolenia na wyjazd z Kuby. W jej przypadku władze migracyjne usprawiedliwiały odmowę jej naukową przeszłością. Szerzono pogłoskę, że przechowywała klasyfikowaną informację, o której nie wolno było wiedzieć poza naszymi granicami. Jednak wielu z nas podejrzewało, że nie to było prawdziwym powodem, aby ją tu zatrzymać, a kaprys człowieka, który zażądał jej wymuszonego uwięzienia.

Moje „przestępstwo” ulokowane jest w przyszłości, w tej części jutra, gdzie nie będą już istnieli ani znany autor prologu ani ograniczenia dotyczące opuszczenia wyspy. Moje zatrzymanie nie dotyczy tego, co zrobiłam, ale tego, co mogłabym zrobić; „wina” spada na obywatelkę, którą jeszcze nie jestem, ale która wykluwa się w tym blogu. W każdym razie kara była taka sama dla obu nas, bo system oparty na ograniczeniach, kontrolach i klauzurach wie tylko, jak karać zamknięciem. Dla Hildy ta sankcja niedługo się skończy; choć oskarżony nigdy nie będzie już spokojnie spał w obawie przed powrotem do celi.

Jestem szczęśliwa z powodu jej rodziny i jej samej, ale zatroskana istnieniem tych, którzy decydują, kto wyjeżdża z Kuby i wjeżdża tu. Żal mi, że czyjeś spotkanie ze swoimi zależy od długiej negocjacji między partiami, rządami, prezydentami. Widzę postarzałą kobietę, która w końcu będzie mogła poznać swoich wnuków i której nikt nie zrekompensuje tylu lat samotności i strachu. Zostaje mi tylko zasugerować jej, żeby nie żywiła resentymentu wobec swoich strażników, bo oni są dziś uwięzieni we własnej władzy, strachu i nieuniknionej bliskości końca.

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s