Kolejne pokolenie, które wytrzymuje

peleadores1-copy-copy

Mam trzydzieści trzy lata i dwa siwe włosy. Przez przynajmniej połowę mojego życia pragnę zmian na mojej wyspie. W lecie 1990 roku wychyliłam się przez zasłony mojego okna na ulicy Lealtad róg Lagunas, kiedy krzyk ludzi sprawiał, że myślałam o przewrocie. Stamtąd widziałam łódki, niesione na ramionach w stronę morza i policyjne ciężarówki, kontrolujące nieposłuszeństwo. Przestraszone twarze moich najbliższych pokazywały, że wkrótce sytuacja ewoluuje, ale zamiast tego problemy stały się chroniczne a rozwiązania zostały przesunięte. Potem pojawił się mój syn, między przerwami w dostawie prądu a zdaniami „nie trać nadziei”, zrozumiałam, że może zdarzyć się tylko to, co sami zdołamy sprowokować.

Ten czerwiec zaczął się podobnie do tych z ciemnych lat Okresu Specjalnego („Período Especial”, okres długiego kryzysu na Kubie, spowodowanego upadkiem związku Radzieckiego w 1991 i trwającego do 1994 roku – przyp. tłum.). Niepokój, braki w dostawie prądu w niektórych dzielnicach i ogólne poczucie, że spadamy w dół. Już nie jestem tą bojaźliwą i pasywną nastolatką, której rodzice mówili tyle razy „połóż się Yoani, dziś nie mamy niczego do jedzenia”. Nie jestem gotowa do zaakceptowania kolejnych haseł i pustych talerzy, miasta sparaliżowanego z powodu braku paliwa i upartych liderów z pełnymi lodówkami. Nie myślę też gdziekolwiek iść, morze nie będzie więc w moim przypadku rozwiązaniem tego nowego cyklu klęsk, który się rozpoczyna.

Niespokojne nasienie Tea wkrótce zapłodni kobietę, by dać drogę nowemu pokoleniu, które wytrzymuje. Nie chcę wierzyć, że będą dorosłymi, patrzącymi przez okna w nadziei, że coś się zdarzy; Kubańczykami pełnymi przekładanych snów.

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s