Czerwoni medaliści

unanimidad

Istnieje między nami sport, który często się uprawia, ale którego statystyki i wyniki nie pojawiają się nigdzie. Chodzi o dyscyplinę sportową oddania legitymacji Partii Komunistycznej, do której wielu z moich rodaków przygotowywało się przez lata. Najważniejsze jest wytrenowanie zmysłów, by wyczuć adekwatny moment, by zatrzymać się na zebraniu i powiedzieć: „Towarzysze, z powodów zdrowotnych nie mogę nadal wykonywać zadania, które mi powierzyliście”. Są tacy, którzy powołują się na chorą matkę, którą muszą się opiekować, inni mówią o chęci przejścia na emeryturę, by zająć się wnukami. Niewiele z świadectw tych, którzy skończyli z członkostwem, zawiera uczciwe wyznanie, że przestało się wierzyć w przykazania i zasady, jakie narzuca Partia.

Znam jednego, który wybrał nowatorską formę odejścia z zebrań, jednogłośnych głosowań, wezwań do nieustępliwości i częstych mobilizacji PCC (Komunistyczna Partia Kuby – przyp. tłum.). Jak bokser, wyćwiczony, by wytrzymać aż do gongu, poszedł na to, co było ostatnim spotkaniem jądra partyjnego jego miejsca pracy. Zaskoczył wszystkich nowością swojego argumentu, prawdziwego lewego sierpowego, którego nikt się nie spodziewał. „Każdego dnia robię zakupy na czarnym rynku, by wyżywić rodzinę, a tego nie może robić członek Partii Komunistycznej. Skoro muszę wybierać między położeniem czegoś na talerz moich bliskich a dyscypliną tej organizacji, wolę zrezygnować”. Wszyscy przy stole patrzyli na siebie z niedowierzaniem. „Ale Ricardo, o czym mówisz. Tu większość kupuje na czarnym rynku”. Wypróbowany „kopniak” skończył krótką rundę: „Ach… w takim razie odchodzę, bo nie chcę należeć do partii symulantów, którzy mówią jedną rzecz, a robią drugą”.

Czerwona książeczka z jego imieniem i nazwiskiem została na stole, przy którym nigdy już nie usiadł. Medal zwycięzcy przypięła mu jego własna żona, gdy wrócił do domu. „W końcu uwolniłeś się od Partii” powiedziała, całując go i podając ręcznik.

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s