Drzwi, które się otwierają, kraty, które się zamykają

oea_banderas

Żaden z prezydentów, którzy zaaprobowali wczoraj wcielenie naszej wyspy do OEA (Organizacja Państw Amerykańskich, w jej skład wchodzi 35 państw – przyp. tłum.) nie zajmował publicznych stanowisk w 1962 roku, kiedy wyrzucono rząd kubański z tego organizmu. Jednak odwołanie tej rezolucji napotkało u władzy tych samych ludzi, rządzących losem moich dziadków i rodziców. Naród kubański i owszem, zmienił się znacznie w międzyczasie: jedni umarli, inni wyemigrowali, mojej generacji z naszym egzotycznym „Y” zaczęły wychodzić pierwsze siwe włosy, ale na trybunie to samo nazwisko zajmowało przez ten cały czas uparcie mikrofony.

Decyzja OEA stawia naszych starców u władzy prezydenckiej przed dylematem, który prawie zawsze źle rozwiązują. Zmuszeni wybrać między stanem wojny a harmonią, ta ostatnia szczypie ich jak sól na skórze, dusi ich jak woda w płucach. Utrwalili się w logice konfrontacji, więc możliwe miejsce w Organizacji Państw Amerykańskich wydaje się im bardziej niebezpieczne niż barykada, w której czują się wygodnie. Wiedzą, że zasiadając w niej zostaliby dołączeni do regionalnej społeczności, która by ich wspierała, ale również naciskałaby na wewnętrzne sprawy państwa.

Środowe ogłoszenie wydaje mi się zatem kolejną wyciągniętą dłonią, nowymi drzwiami, które się otwierają po to tylko, by unaocznić brak dobrej woli, by to zaakceptować, jaką wykazują rządzący Kubą. Pragnienie Jana Pawła II „niech Kuba otworzy się na świat, a świat otworzy się na Kubę” mogłoby się spełnić, gdyby nie pierwsza część zdania, pozostająca drogą bez postępu. Wydaje się, że ci, którzy dzierżą stery mojego kraju wolą to wojownicze hasło „Z OEA czy bez OEA wygramy bitwę”, jak krzyczano w latach 60. Jednak nie widać już nigdzie bitwy, wróg się rozpłynął a zwycięstwo… ach, zwycięstwo… zredukowało się do utrzymania władzy przez ten cały czas.

tłumaczenie: Karolina Popović

http://www.lotta7.blox.pl

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s