Messenger odchodzi

msn1

 

Zawsze, gdy KGB walczy przeciw CIA,

na końcu wygrywa policja.

Joaquin Sabina

 

 

Nie pierwszy raz słyszę, że MSN Messenger jest zablokowany dla użytkowników kubańskich. Przed prawie trzema laty moja przyjaciółka wprowadziła mnie potajemnie do biura państwowego, w którym pracowała, bym mogła podłączyć się do internetu. Chciałam napisać artykuł i brakowało mi pewnych danych, poprosiłam ją więc o kilka minut przed przestarzałym komputerem w jej firmie. Były to czasy, kiedy udawałam turystkę, by połączyć się z siecią w hotelach a tego tygodnia nie miałam pesos convertibles by zapłacić za godzinę połączenia.

 

Moja przyjaciółka przeczytała mi listę tego, co było zabronione przy połączeniu instytucjonalnym i dodała, że MSN nie działał, bo został zablokowany przed miesiącem. „Nie możesz użyć żadnego messengera, który nie jest lokalny” i „niech ci nie przyjdzie do głowy wchodzić na stronę El Nuevo Herald” (hiszpańskojęzyczny dziennik, wydawany w Miami na Florydzie – przyp. tłum.), powiedziała, wytrzeszczając oczy. Kiedy kiedy spytałam o ograniczenia w chatowaniu z oprogramowania Microsoftu, wyjaśniła mi, że nie mogę używać żadnego interfejsu, którego administratorzy sieci nie mogą kontrolować. Hotmail był zakazany, bo był niemal nie do spenetrowania dla systemu nagrywającego korespondencję pracowników. Krótko potem messenger Yahoo i Gmail również zostały zabronione, z tych samych powodów, przy połączeniach w miejscach pracy i w szkołach.

 

Teraz zakaz przychodzi z drugiej strony, dokładnie z części, która stworzyła ten program, pozwalający nam uciec spod kontroli. „Odcięto Windows Live Messenger IM dla użytkowników krajów, na które nałożone jest embargo USA” głosi nota, którą upublicznił Microsoft zapowiadając cięcia. Czuję, że wraz z messengerem ponownie zaczniemy tracić obywateli, bo nasi rządzący mają własne kanały do komunikowania się zresztą świata. To jest oczywiście cios w internautów, „sieciowych łamaczy prawa”, czyli prawie wszystkich, którzy wchodzą do internetu z Kuby. Z pewnością firma mojej przyjaciółki, cenzor monitorujący połączenia, musi być zachwycony: Microsoft zrobił właśnie robotę za niego.

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s