Twardy pancerz

3cars

Tolerancja wobec tych, którzy uprawiali bez licencji zawód prywatnych przewoźników trwała zbyt długo. Przez dwa lata było to najbardziej znane i rozpowszechnione uelastycznienie ze strony rządu Raula Castro, chociaż zagraniczna prasa bardziej skupiała się na możliwości kupienia komputera, podpisania umowy o telefon komórkowy, przenocowania w hotelu czy wydzierżawienia na okres dziesięciu lat kawałka ziemi. Zgoda na „złotówy” (taksówkarzy – przyp. tłum.) miała większe oddziaływanie na naszą codzienność niż nowe usługi w wymiennej monecie czy wywrócona do góry nogami reforma agrarna.

W zeszły piątek ulice mojego miasta ujrzały świt z niewielką ilością kolektywnych taksówek, bo nowe przepisy wymagają od nich posiadania licencji. Rozumiem, że działalność ekonomiczna ma swoje obciążenia i inspekcje, które ją regulują, ale obawiam się, że to posunięcie zredukuje mobilność tysięcy osób. Nie mówię o elicie, która może zapłacić dziesięć kubańskich pesos, dniówkę, by pojechać z Centro Habana do gminy Playa, bo tymi starymi samochodami przemieszczają się osoby ze wszystkich warstw społecznych. Od studenta, który musi dotrzeć na czas na zajęcia do emeryta, który jedzie w odwiedziny do swoich wnuków do Mantilli czy muzyka, który daje koncert w nocnym klubie.

„Almendrones” (dosłownie: migdałowce – potoczna nazwa amerykańskiego samochodu z lat 40. – przyp. tłum.) mają cechy, których brakuje publicznemu transportowi: trwałość, dobrą częstotliwość i dostęp do wszystkich stref kraju. Te rozklekotane samochody były świadkami sukcesywnych planów rehabilitacji państwowych autobusów i widziały też jak te chwilowe łaty rozchodzą się. Ich zasługą jest przetrzymanie ścisłych kontroli, obligatoryjnej „łapówki”, którą każą sobie płacić niektórzy policjanci, ograniczenia w kupnie części wymiennych i wysokich cen paliwa. Mimo tego te owalne samochody zachowują swój twardy pancerz, krążąc po mieście. Mając nadzieję, że ich twarda skorupa będzie odporna na uderzenia i nowe ograniczenia.

tłumaczenie: Karolina Popović
blog tłumacza: http://lotta7.blox.pl/html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s