Nie pod presją… nie bez presji

entrega_apelacion

Tego ranka paru przyjaciół towarzyszyło Edgarowi, by złożył swoją apelację wobec odmowy opuszczenia kraju. Kilka kroków od biura Doradztwa Prawnego znajduje się siedziba Imigracji i Spraw Zagranicznych na poziomie państwowym. Już znałam to miejsce, bo dokładnie tu złożyłam przed rokiem podobną reklamację, która zakończyła się oświadczeniem, że „chwilowo nie mogę podróżować”. Umundurowani funkcjonariusze i osoby milczące w oczekiwaniu na to, że ich sprawa zostanie rozpatrzona, formują scenariusz tej zależności od MININT (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – przyp. tłum.).

Podpisy zebrane wśród Kubańczyków tu i tam zostały wręczone oficerowi na służbie, który potwierdził, że teraz mają sześćdziesiąt dni, by odpowiedzieć na podanie. W piątek dwóch oficerów z sekcji 21 „zasugerowało” Edgarowi, żeby zrezygnował z pojawienia się w miejscu, dokąd dziś poszliśmy. Dali mu do zrozumienia, że jeśli będzie cicho siedzieć, daliby mu pozwolenie na wyjazd przed sierpniem. Po strajku głodowym, jaki zrobił ten młody człowiek, władze migracyjne nie mogą, jak powiedzieli nerwowi chłopcy, „działać pod presją”, bo wyglądałoby, że czuli się zobligowani do wpuszczenia go na pokład samolotu.

Jakby nie było najbardziej powszechnym to, że obywatele naciskają i w odpowiedzi na to politycy ulepszają swoje działania. Dokładnie po to zajmują swoje stanowiska, by ustępować raz czy drugi wobec wymagań społecznych. Czy nie powiedziano już, wystarczającą ilością głosów, że pozwolenie na wyjazd z Kuby i wjazd na nią musi być zniesione? Co jeszcze musi się zdarzyć, żeby przestano odbierać nam to prawo?

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s