Wilgotne drobiazgi

homesweethome

W tych samych dniach, kiedy odwołanie Carlosa Lage i Felipe Péreza Roque przyciągało uwagę zagranicznej prasy i ulicznych plotek, coś bliższego martwiło Xiomarę. Od czterech miesięcy do jej miasteczka w Pinar del Río nie docierały wkładki higieniczne, których kobiety używają, by ukryć swoje cykle lunarne. Pocięła z córkami parę prześcieradeł i przygotowały sobie kompresy, które prały po użyciu. Jeśli na rynkach towarów racjonalizowanych brakuje tego produktu kobiecej higieny, w kubańskich domach poświęcone zostają te nieliczne ręczniki i poszwy, które jeszcze zostały. Natura nie rozumie mechanizmu dystrybucji, więc co dwadzieścia osiem dni mamy wilgotny dowód, wystawiający nas na próbę.

Xiomara opowiada ze wstydem z powodu konieczności mówienia publicznie o czymś, co wolałaby zachować dla siebie, że pracownice jej firmy miały ten sam problem. „Myślałyśmy już o nie chodzeniu do pracy” opowiada, a ja wyobrażam sobie „strajk miesiączkowy”, masowy protest, wyznaczony pękającym jajeczkiem. Jednak ten „drobiazg” nie wstrzymał niczego w prowincji Pinar del Río. Funkcjonariusze nadal mówili o „naprawach w obliczu huraganów” a gazety, których niestety nie można użyć jako wkładek higienicznych, wspominały o przekroczeniu normy w zbiorze ziemniaków. Dramat został ukryty w toaletach, zamanifestowany dwoma nowymi zmarszczkami zmartwienia na czołach niektórych kobiet.

Są tacy, którzy wierzą, że odwołanie kilku funkcjonariuszy czy fuzja paru ministerstw są realnymi krokami w drodze do zmian. Jednak czuję, że detonatorem zmian mogłaby być grupa kobiet zmęczonych praniem co miesiąc kompresów używanych w ich cyklu menstrualnym.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s