Brzęk patelni

escuelita

 

Stare sprzęty, służące do wykarmienia rodziny, mogą się przetworzyć, odpowiednio do okoliczności, w kartę do głosowania, której nie możemy wrzucić do urny i w tę rękę, której nie mamy odwagi podnieść na zebraniu. Jakikolwiek przedmiot może być przydatnym, gdy chodzi o żądanie przestrzeni: tkanina rozwieszona na balkonie, publiczne wymachiwanie gazetą czy garnek, który dźwięczy w rytm innych. Wielki metaliczny chór, który tworzą łyżki i patelnie mógłby być tego pierwszego maja o 20:30 naszym głosem, wypowiedzeniem tego wszystkiego, co tkwi nam w gardłach.

 

Restrykcje dotyczące wjazdu na Kubę i wyjazdu z niej trwały zbyt długo. Dlatego sprawię, że będzie można usłyszeć dźwięk mojego garnka dla rodziców, którzy nigdy nie mogli przekroczyć morza, oddzielającego nas od świata. Symfonię rondli zaintonuję także dla siebie, zmuszonej do podróżowania tylko w sposób wirtualny przez ostatnie dwa lata. Wzmocnię rytm łyżki, kiedy pomyślę o Teo, skazanym na definitywne odejście, jeśli przyjdzie mu do głowy wsiąść do samolotu przed ukończeniem osiemnastu lat. Zabrzęczę nią dla Edgara, który podjął strajk głodowy po siedmiu odrzuconych wnioskach o pozwolenie na wyjazd. Na końcu koncertu metali zadedykuję kilka nut Marcie, która nie uzyskała białej karty, by móc poznać swoją wnuczkę, urodzoną na Florydzie.

 

Po tylu uderzeniach w dno patelni nie będzie się ona nadawała nawet do usmażenia jajka. Dla potrzebnego „pożywienia” podróżowania, wolności poruszania się, wyjścia z domu bez pytania o pozwolenie, warto zniszczyć wszystkie sprzęty kuchenne, które do mnie należą.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s