Na zewnątrz

 titular1

Szczyt Ameryk zakończył się wczoraj i jak się wydaje nie odbędzie się pilna sesja parlamentu ani wyjątkowe plenum Centralnego Komitetu Partyjnego, by przeanalizować oferty złożone przez Obamę. „Nowy początek z Kubą” powiedział północnoamerykański prezydent w Trynidad i Tobago, ale dzisiejsze refleksje Fidela Castro nadmieniają tylko długi występ Daniela Ortegi (prezydent Republiki Nikaragui – przyp. tłum.). Dziennikarze Dziennika Narodowego nie wyszli na ulice, by pozbierać wrażenia ludności (sic!), a mojego sąsiada przeszkolili do Operacji Caguairán (nazwa pochodzi od wytrzymałego drzewa o dobrym gatunku drewna – przyp. tłum) wobec możliwej inwazji z Północy.

 

Biorąc pod uwagę ważność tego, co się dzieje, zebranie w celu zebrania rachunków, które odbędzie się dziś w moim budynku, powinno zostać poświęcone nowym relacjom między Kubą a Stanami Zjednoczonymi. Jednak delegat będzie wolał mówić o niezdyscyplinowanych sąsiadach, którzy rzucają śmieci poza kontener, niż znać naszą opinię na temat końca konfliktu. W szkole mojego syna jakiś profesor powtórzy, że „Obama jest jak Bush, tylko pomalowany na czarno” a tablice wzywające nas do walki przeciw imperializmowi nadal będą widnieć na ulicach.

 

Nie wiem, co myśleć o różnicy między tym, co się mówi na zewnątrz, a tym beznamiętnym kazaniem, którym raczą nas każdego dnia. Nawet sam Paul Castro wydaje się być gotowy do rozmów z Obamą na tematy, o których nigdy nie chciał z nami dyskutować. Nie mogę więc przestać zadawać sobie pytanie, czy w takim razie wszystko to o „gałązce oliwnej” i gotowości do poruszenia szerokich tematów nie jest tylko serią słów wypowiedzianych na zewnątrz, zdań wypowiedzianych z dala od naszych uszu.

 

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s