Dziennik o dzienniku

portada.gif

Dziś wydawnictwo Rizzoli zaprezentowało we Włoszech kompilację moich postów pod tytułem „Cuba Libre” („Wolna Kuba”). Mam nadzieję, że będę mogła wkrótce ogłosić edycję w moim własnym języku. Zostawiam wam tekst z początku książki o początkach Generacji Y, która właśnie w tych dniach kończy dwa lata a wraz z dzisiejszym tekstem sięga 300 opublikowanych postów:

 

Jest kwiecień i nie ma dużo do roboty, tylko patrzeć z balkonu i stwierdzać, że wszystko jest jak w marcu czy lutym. Plac Rewolucji – połamany lizak, który przestraszyłby każde dziecko – dominuje nad betonowymi blokami w mojej dzielnicy. Przede mną osiemnaście pięter mrowiska ma na sobie szyld Ministerstwa Rolnictwa. Jego rozmiar jest odwrotnie proporcjonalny do produktywności ziemi, patrzę więc przez moją lornetkę na puste biura i wybite okna. Życie w „ministerialnej” strefie pozwala mi na obserwację tych wysokich budynków, z których wychodzą dyrektywy i rozwiązania dla całego kraju. Mania kierowania tam soczewki i myślenia „oni mnie obserwują, więc ja też ich obserwuję”. Z tych inspekcji za pomocą mojej niebieskiej lornetki wyciągnęłam niewiele, prawda, ale wrażenie inercji przenika przez szkło i wsiąka w beton mojego budynku w jugosłowiańskim stylu.

 

Widzę tych, którzy idą ze swoją pustą siatką w stronę rynku i wracają dokładnie z tak samo pustą jak przy wyjściu. Ja też mam plastikową siatkę, chociaż moja jest zawsze złożona w torebce, by nie pokazywać, że i mnie połknęła machina kolejek, poszukiwania jedzenia, gadaniny, czy przywieziono na rynek racjonalizowany kurczaka, czy też nie… Ostatecznie mam tę samą obsesję zdobycia jakiegoś produktu, ale staram się, żeby nie było po mnie za bardzo widać.

CDN.

 

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s