Dzieci kryzysu

farol.jpg

Kiedy byłam mała, mama kazała mi zjadać cały posiłek. Zdanie mające na celu opróżnienie talerza brzmiało: „nie zostawiaj ani łyżki, bo są na świecie dzieci, które nie mają niczego, co mogłyby włożyć do ust”. Minęło zaledwie parę lat i głęboki kryzys, wywołany upadkiem socjalizmu w Europie, zmienił zupełnie panoramę mojego stołu. Zamiast powoływać się na tych, którzy nie mają, oddawaliśmy się dywagacjom na temat jedzenia pochłanianego przez innych. To były czasy, w których nieustannie rozmawialiśmy o utraconych smakach i produktach, które zniknęły z rynku. Moi rodzice nie wrócili już do prób powiększenia mojego apetytu, za to zaczęli bić mnie za zbyt szybkie połykanie chleba otrzymanego z przydziału.

 

Kryzys pojawił się w naszym życiu, by z niego nie odejść. Po przeżyciu ponad dwudziestu lat w upadłej ekonomii, nasza skóra prawie nie odczuwa ukłuć trudności. Świat jest przerażony wskaźnikami, wykazującymi katastrofę ekonomiczną, ale moje pokolenie, wychowane w rygorze braku, nie wstaje żadnego ranka bez zadawania sobie pytania: Co będę dziś jeść?

 

Klęska finansowa, wyniszczająca świat, sprawia, że niektórzy analitycy przepowiadają koniec systemu. My jesteśmy ocalałymi z długiej agonii innego, więc rzężenie nas nie przeraża. Doświadczenie życia za minimum będzie z pewnością bardzo przydatna, jeśli problem nie zniknie. Być może trzeba będzie sięgnąć po niesamowite przepisy z najgorszych momentów „okresu specjalnego”, jak befsztyk ze skórki pomarańczowej czy pulpety ze skórki od banana. Położymy te wytwory na talerz, nie naciskając na nasze dzieci, by zwiększyły swój apetyt w obawie, że mogą pożreć porcję przeznaczoną dla całej rodziny.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s