Nauczyciele „w pigułce”

billetera_che.jpg

Między przyjaciółmi mojego syna jest jeden wyjątkowo apatyczny, który lada chwila skończy szkołę średnią o profilu podstawowym. Mało go obchodzą książki, a dla rodziców było nie lada kłopotem sprawić, by dotarł do dziewiątej klasy. Przed tygodniem dowiedziałam się, że postanowił zrobić karierę pedagogiczną. Myślałam, że opowiadają mi o innym chłopcu, bo ten, którego dobrze znam, nie ma ani powołania ani predyspozycji do tego, by stać naprzeciw uczniów. Kiedy chciałam poznać jego powody, rozwiał moje wątpliwości wyjaśniając mi: „Chcę iść na fakultet pedagogiczny, bo studiuje się w mieście, a ja nie chcę stypendium na wsi”.

Wysoki procent tych, którzy wybierają specjalizację nauczycielską, mogłabym się odważyć powiedzieć, że prawie wszyscy, robi to, bo nie pozostają im inne opcje. To są ci uczniowie, którzy przez złe kwalifikacje nie mogą aspirować do specjalizacji informatycznej ani do szkoły przed – uniwersyteckiej nauk ścisłych. Po mniej niż trzech latach kształcenia tkwią przed tablicą razem z uczniami, od których są niewiele starsi. Bez tych nauczycieli „w pigułce” klasy świeciłyby pustkami z braku profesorów, bo mizerne pensje spowodowały ucieczkę w stronę lepiej płatnych sektorów.

Przeraża mnie myśl o młodzieży, która będzie się kształcić w towarzystwie widocznego braku zainteresowania i znikomego wykształcenia tego znanego mi chłopca. Drżę na myśl, że moje wnuki przyjdą do mnie, mówiąc, że „gwiazda na kubańskiej fladze ma pięć ramion, bo symbolizuje kubańskich agentów, więzionych w amerykańskich więzieniach” albo „Madagaskar jest wyspą w Ameryce Łacińskiej”. Nie przesadzam, takie anegdoty słyszy wielu rodziców dzieci nauczanych przez posiłkowych nauczycieli. Jeżeli tak szlachetny zawód nadal będzie w rękach tych, którzy najmniej się wysilają, poziom wykształcenia nowych pokoleń będzie w żałosnym stanie. Jeden profesor już wyznał mojemu synowi i jego kolegom, gdy rozpoczynali siódmą klasę: „Uczcie się dużo, by nie stało się z wami to, co ze mną, skończyłem jako nauczyciel z powodu moich złych ocen”.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s