Milcząca prasa

angel.gif

Otoczeni rocznicami i datami świąt, nie zwróciliśmy szczególnej uwagi na dzień prasy kubańskiej, który był obchodzony 14 marca. Dzienniki telewizyjne pokazały długie reportaże o pełnej poświęcenia pracy dziennikarzy i ich wierności wobec Rewolucji. Niektórzy reporterzy otrzymali dyplomy za swoją wyróżniającą się pracę i nienaganną postawę ideologiczną, podczas gdy dziennik Granma poświęcił sporą przestrzeń na auto – obchody.

Właśnie w te dni, na które przypadły uroczystości, północnoamerykański prezydent Barack Obama złagodził ograniczenia Kubańczyków, mieszkających w USA, dotyczące wyjazdów na wyspę. Zniesione restrykcje pozwalały tym emigrantom na odwiedzanie ich rodzin raz na trzy lata. Nakładały też na nich surowe ograniczenia w kwestii wysyłania pieniędzy krewnym na wyspie. Dla chwiejnej domowej ekonomii pieniądze wysłane ze Stanów Zjednoczonych są niezbędnym do przeżycia tlenem. W kraju, gdzie tylu obywateli mieszka na drugim brzegu, wiadomość o tym ułatwieniu powinna być na pierwszym planie we wszystkich gazetach. To jest to, czego powinno się uczyć w szkołach dla dziennikarzy jako tytułu przewodniego całego tygodnia.

Jednak prasa kubańska ledwie wspomniała o tym pozytywnym kroku, zrobionym przez mieszkańca Białego Domu. Oficjalna cisza była jedyną odpowiedzią, jaką otrzymała tak oczekiwana i oklaskiwana zmiana. Chociaż na ulicy nikt nie mówi o niczym innym, a matki przygotowują się na powitanie dzieci, które zapuściły korzenie na północy, oficjalne media przyjmują to z ostrożnością. Dziennikarze pochłonięci są innymi tematami: zbiorem ziemniaków, mistrzostwami w baseballu, boliwijską rewolucją i, oczywiście, świętowaniem dnia prasy kubańskiej.

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s