Bezrobocie wśród młodych

sentados_calle.gif

Pewnych upartych statystyk nigdy nie ogłasza się w programach telewizyjnych; chowają się raczej mimo zakresu swojego oddziaływania. Wraz z numerem samobójstw, aborcji i rozwodów, zatuszowana jest również rzeczywista liczba niezatrudnionych. Programy informacyjne i tablice ogłoszeń chcą, byśmy uwierzyli, że mieszkamy w społeczeństwie, w którym wszyscy mają okazję znalezienia pracy, a wszyscy bezrobotni są nimi przez własne lenistwo. Tyle bezproduktywnych rąk jest bez wątpienia esencją systemu, który zamienił pracę w pozór a pensję w kiepski żart.

Przed paroma dniami krótki program telewizyjny poruszył temat bezrobocia wśród młodych, ale bez wspomnienia liczby aktualnych bezrobotnych. Hawana o dziesiątej rano w powszedni dzień jest najlepszym przykładem tego, ile osób nie ma pracy, z której mogliby się utrzymać. Parki, chodniki i każdy róg zapełniają w godzinach pracy tłumy, co jest bardziej wiarygodne niż niskie wskaźniki braku zatrudnienia w corocznych statystykach. Dla ostrożnej specjalistki, która mówiła przed kamerami, wielu młodych źle szacuje swój potencjał i dlatego nie przyjmują oni pewnych prac. Pokazano potem wywiad na fakultecie studiów socjologiczno – kulturowych w prowincji Granma, gdzie świeżo upieczeni absolwenci skarżyli się na posady „sprzątaczy podłóg” czy inspektora komarów, jakie zostały im zaproponowane.

Cała ta werbalna żonglerka, by nie uznać, że tak długo, jak długo pensje pozostają tak niskie, młodzi nie będą zmotywowani do pracy. Nie chodzi o wezwanie do bezinteresowności czy ratowania ojczyzny swoim codziennym wysiłkiem, tylko o płacenie takiej ilości i w monecie, która pozwoli im na przyzwoitą egzystencję. Naszkicowany „Nowy Człowiek” nie jest tak różny od reszty ludzkości: chce zainwestować swój czas i energię w coś, co zaowocuje pomyślnością i dobrobytem. To nie powinno być tak trudne do zrozumienia dla specjalistów, ani tak systematycznie ignorowane przez statystyki.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s