Kto teraz podpisuje listy?

carro.jpg

Kupno samochodu jest jedną z tych przygód a la Indiana Jones, która równie dobrze może zakończyć się zawałem serca albo długim, dziesięcioletnim oczekiwaniem. Przez wiele lat możliwe było jedynie otrzymanie samochodu z dystrybucji opartej na zasługach. Wyróżniony pracownik, z tysiącami godzin wolontariatu i misją jako żołnierz w Angoli czy Etiopii, mógł czuć się szczęśliwym, jeśli pozwolili mu nabyć Moskwicza czy Ładę. Profesjonaliści wyższej rangi walczyli, na uniwersytetach i centrach kształcenia, o ograniczony przydział samochodów. W tym samym czasie funkcjonariusze rządowi mogli aspirować do nowocześniejszych modeli, które były naprawianie w warsztatach samego państwa.

Kiedy popsuła się rura, która przewodziła dopłaty z Kremla aż dotąd, skończyła się dystrybucja według zasług sprzętów AGD i samochodów. Ponownie zaczął funkcjonować pieniądz jako środek wymiany, by uzyskać samochód. Jednak zachował się filtr selekcjonujący otrzymywanie prawa zakupu niedawno przybyłych Citröenów, Peugeotów czy Mitsubishi. Owszem, można sprzedawać stare samochody, nabyte przed 1959, ale istnieje zakaz przekazania innemu właścicielowi tych, które zostały otrzymane za jakości pracownicze czy ideologiczne. Regulacje skończyły się na uznaniu, że to, co osiągnięto w czasach „socjalizmu realnego” było tylko połowiczną własnością, nieprzekazywalną i łatwą do skonfiskowania.

Po dziś dzień, chociaż niektóre sklepy prezentują na wystawie nowoczesne samochody na wszelkie tereny i klimatyzowane minibusy, żaden Kubańczyk nie może zwrócić się do nich i kupić samochodu, mając tylko pieniądze. Trzeba otrzymać przedtem list autoryzacyjny, który dostaje się po latach papierkowej roboty. Proces zawiera wnikliwe badanie pochodzenia funduszy i potwierdzenie „czystości” ideologicznej kupującego. Przez niemal dekadę tę przepustkę podpisywał Carlos Lage, wiceprezydent Rady Ministrów, odwołany przed paroma tygodniami. Tak oto wśród oszołomienia jego zastąpieniem, niektórzy się pytają: Kto będzie teraz podpisywał listy uprawniające do otrzymana wytęsknionego samochodu?

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s