Pod parasolem

glorieta.jpg

Wielu z nas doszło do przekonania, że jeżeli nie znajdujemy się pod parasolem ciał państwowych, nie istniejemy. W drzwiach ministerium albo naprzeciw sekretarki jakiegoś funkcjonariusza zawsze dostajemy to samo pytanie: A Pan skąd jest? Nie chodzi o ciekawość naszego regionalnego pochodzenia, tylko o wnikliwe śledztwo wokół instytucji, która nadaje nam wartość. Jeśli nie ma się akredytacji z pieczęciami państwowej firmy, niewiele zdoła się zrobić w tych oficjalnych zależnościach. My, którzy jesteśmy „niezależnymi obywatelami” albo „indywiduami na własny rachunek”, przyzwyczailiśmy się do długich oczekiwań i odmów.

W tym szczególnym położeniu niezależnego elektronu, oddalonego od jądra jakiegokolwiek przywileju, władzy i istotnej posady, jestem znawcą przeszkód, specjalistą w zabiegach, które nigdy niczemu nie będą służyć. Setki razy zadawali mi to samo pytanie o państwowy parasol, który mnie ochrania, i wolę spalić się w słońcu mojej autonomii niż schować pod przywilejami. Oczywiście ta filozofia „nieprzynależenia” nie nadaje się do przedstawienia strażnikowi i nie pozwoli mi wejść, by rozwiązać jakiś zakazany kłopot.

Wychodzi na to, że nie istnieję, bo ani jedno ciało państwowe nie ma mnie w swoim inwentarzu, bo nie płacę składek związkowi zawodowemu, ani nie ma mnie na liście żadnej robotniczej jadłodajni. Chociaż chodzę, śpię, kocham i nawet się uskarżam, brak mi dowodu na istnienie, który dałoby mi zapisanie się do zredukowanej i nudnej liczby organizacji neorządowych. W praktyce jestem obywatelskim duchem, nie – bytem, kimś, kto nie może pokazać czujnemu oku portiera nawet najmniejszego dowodu istnienia w oficjalnych mechanizmach.

tłumaczenie: Karolina Popović

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s