Krótkowzroczność y astygmatyzm

50aniv.jpg

Ubieram różowe okulary i rzucam okiem na to chyboczące się miasto, w którym mieszkam. W tych szkłach nadziei moje serce bije z większym spokojem, bez strachu. Dzięki nim rozumiem, że przemierzam po schodach czternaście pięter nie z powodu nieudaczności państwowej, niezdolnej do zamontowania po pięciu miesiącach windy, ale że równie dobrze jestem cwaną ekologistką, wystawioną na używanie tylko siły własnego ciała. Za pomocą tego nowego szkła, przez które widzę wszystko, dostrzegam, że na moim talerzu brakuje mięsa nie przez jego bajońską cenę rynkową, ale dlatego, że kocham zwierzęta i pozwalam im uniknąć cierpienia w rzeźni.

Nie mam dostępu do internetu w domu, ale różowe szkła maskją przede mną fakt, że ta usługa jest wyłącznie dla funkcjonariuszy i zagranicznych rezydentów. Może chcą mnie ustrzec przed „perwersjami” sieci, mówię sobie, tak jak robiłby to śmieszny Kandyd Woltera. Tak oto próbowałam widzieć przez króciutki czas pałace na miejscu ruder, liderów, którzy prowadzą nas do zwycięstwa, gdy w rzeczywistości doprowadzają nas do upadku i ludzi zahipnotyzowanych moimi włosami, choć wiem, że nadal mnie śledzą.

Problem się pojawia, gdy ściągam okulary i patrzę na to, co mnie otacza, w realnych kolorach kryzysu. Wraca ból łydek, jako odpowiedź na wysokie schody; zaczynam śnić o befsztyku, a mrugający modem staje się niemal erotycznym pragnieniem. Zrzucam moje optymistyczne okulary z balkonu, może ktoś tam na dole wciąż woli ich używać, ktoś, kto chce za ich pomocą zdeformować rzeczywistość.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s