Cuba performance

amaury.jpg

Przed paroma dniami mieliśmy okazję obejrzeć w naszym domu film dokumentalny Cuba performance, poświęcony pracy artystycznej grupy Omni Zona Franca. Salon zapełnił się długowłosymi, a nawet niektórymi zagranicznymi autorami, zaproszonymi na Targi Książki, którzy wdrapali się po schodach na czternaste piętro. Amaury, bohater filmu, nie był obecny, bo parę dni temu urodził mu się syn i pochłonęły go pieluchy i bezsenne noce. Był piątek trzynastego i pełnia księżyca, ale przesądy nie przeszkodziły nam rozkoszować się kilkoma godzinami twórczości, wolności i odprężenia.

 

Reżyser dokumentu, Elvira Rodríguez Puerto, żyła przez parę tygodni razem z Eligiem, Davidem i innymi artystami Alamar. Dzięki tej bliskiej interakcji zdołała pokazać nam mieszankę poezji, malarstwa, zen i graffiti, którą ci utalentowani samoucy wypełnili ulice miasta mającego być miastem „nowego człowieka”. Niefunkcjonalne i pełne stygmatów, to jedyne na wschodzie miasteczko jest miejscem, w którym mało kto chce mieszkać, pełnym identycznych betonowych bloków. Tu mieszka i tworzy Amaury, wielki, czarny człowiek, przechadzający się w górniczym kasku i szerokiej tunice. Udaje mu się zaangażować sąsiadów w swoje artystyczne przedsięwzięcia, pozwala im zapomnieć o pustych siatkach, z jakimi wracają z rynku i pomaga im złagodzić grymas niedowierzania, z którym obserwują świat.

 

Nasze życie wypełnione jest przedstawieniami i wydarzeniami plastycznymi pełnymi symboli, chociaż nam wydają się zupełnie normalne i znajome. Takie wrażenie zostawiło na mnie wysłuchanie filozofii tego uśmiechniętego poety, który chodzi wsparty na swojej drewnianej lasce. Czekanie na autobus, stanie w kolejce po jedyny chleb z przydziału, wymiana produktów na czarnym rynku, skonstruowanie małej łódki, by wypłynąć w morze, a nawet udawanie, że człowiek się zgadza, są częścią scenariusza, według którego graliśmy przez dziesięciolecia. Tyle, że tęsknimy za końcem happeningu i spontanicznością, z jaką porusza się Amaury, tak daleką od strachu, konwencji i kontroli.

proyeccion_cuba_performance.jpg

dj.jpg

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s