Weź mnie, chcę żeglować po szerokim morzu*

barquito_papel.gif

Na ziemi otoczonej wodą marynarz jest kimś, kto łączy z drugim brzegiem, nosicielem tych obrazów, których nie widzą wyspiarze. W przypadku Kuby ten, kto pracuje na statku, może dodatkowo kupić za granicą wiele produktów nie istniejących na lokalnym rynku. Jak Ulisses, który po spędzeniu miesięcy na morzu, przywozi rodzinie walizkę pełną drobiazgów. Marynarz przywozi sprzęty AGD w luku statku, by sprzedać je na czarnym rynku; sprawia, że moda przychodzi wcześniej, niż planowali to biurokraci handlu wewnętrznego.

 

Przez dekady bycie „marynarzem – handlowcem” znaczyło przynależność do wybranego bractwa, które mogło sięgnąć za horyzont i przynieść przedmioty nigdy nie widziane na tych szerokościach. Pierwsze jeansy, magnetofony z nagrywarkami i gumy do żucia, jakich dotknęłam w moim życiu, zostały przywiezione przez tych szczęśliwych członków załogi. To samo było z digitalnymi zegarkami, kolorowymi telewizorami i niektórymi samochodami, które w niczym nie przypominały mało atrakcyjnych Ład i Moskwiczów.

 

Dla krewnych marynarza długie miesiące nieobecności łagodził balsam ekonomii, który za pobyt w portach płacił niskimi cenami i lepszą jakością towarów niż tych z kubańskich sklepów. Kiedy nadejdzie wiek emerytalny i trzeba zarzucić kotwicę, żyje się z tego, co udało się przetransportować i w oparciu o obrazy tego, co zostało w pamięci.

 

Opowiadam całą tę historię o statkach, masztach i rynku nieformalnym, bo Oskarowi, mężowi blogerki z dziennika Sin Evasión, grożą wyrzuceniem z pracy marynarza. Powód: decyzja Miriam Celaya, by zdjąć maskę i pisać swoje opinie z odkrytą twarzą. Za to, że ona swobodnie żegluje po sieci, on może stracić możliwość przemierzania wód.

 

* Z piosenki dziecięcej „Łódka z papieru”.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s