Koniec dopłat

quien_subsidia.jpg

Nuda końca roku skłoniła mnie do obejrzenia monotonnego spektaklu naszych parlamentarzystów na ich ostatnim posiedzeniu w 2008 roku. Sposób przedstawienia problemów bez pokazywania prawdziwych powodów wrócił tego grudnia na sale w Pałacu Konwentu. Cały styl wypowiedzi zaczyna się mniej więcej tak: „Nasza Rewolucja zrobiła dużo, by poprawić handel detaliczny, mimo to problemy pozostają…”. Bez tego niezbędnego ugięcia kolan można by popaść w niedozwoloną śmiałość lub być uznanym za hipokrytę czy niewdzięcznika.

Ostatnie wystąpienie autorstwa Raula Castro potwierdziło pomysł skończenia z dopłatami. Słysząc to zdanie skłonni jesteśmy myśleć tylko o końcu dopłat dotyczących jedzenia z przydziału, które otrzymujemy my, Kubańczycy. Ale wezwanie do wyplenieniu cen symbolicznych i niepotrzebnych darowizn jest obosiecznym mieczem, który może zranić tego, do kogo należy. Jeżeli bylibyśmy konsekwentni w eliminacji paternalizmu (doktryna społeczno – polityczna, wywodząca się z filozofii Konfucjusza, zgodnie z którą rodzina z hierarchicznym podziałem pozycji, funkcji,wzajemnych obowiązków i odpowiedzialności jest zarazem podstawową komórką społeczną i wzorem stosunków społeczności lokalnej, przedsiębiorstwa i państwa – przyp. tłum.), konieczne by było rozpocząć przez zmniejszenie obciążenia, jakie przynosi utrzymywanie tej ogromnej infrastruktury państwowej, jaką utrzymujemy z własnej kieszeni. Pracownik produkujący stal, nikiel, rum, papierosy lub zatrudniony w hotelowym barze otrzymuje minimalną porcję ze sprzedaży swoich produktów lub rzeczywistego kosztu swoich usług. Reszta idzie bezpośrednio, by wspierać nienasycone państwo.

Między symboliczną ceną za funt ryżu z przydziału a ogromnymi cięciami naszych pensji, które biorą rządzący, jesteśmy raczej sponsorami, nie odbiorcami dopłat. „Obciąć im” powinno być naszym, a nie ich sloganem.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s