Rozwiązania

rincon.jpg

Jeżeli nie proponujesz „rozwiązań”, niech nawet ci się nie marzy użyć broni krytyki, wyjaśniają mi niektórzy, którzy również nie mają żadnego środka zaradczego. Ich ton przywodzi mi na myśl nudne zbiórki harcerskie, na których byłam obecna przez cale lata szkolne. Gdy przychodziła moja pora na wystąpienie i moje uwagi przekraczały sferę osobistą, by krytykować systemową, ktoś zamykał mi buzię, przypominając mi, że prawdziwy rewolucjonista szuka rozwiązań, nie skarg. Krytykowanie powinno było przyjmować konstruktywną formę, mówiono, i z czasem zrozumiałam, że nie było to wezwanie do produktywnej wymiany poglądów, tylko do konformizmu.

Ta okrojona krytyka przyniosła problemy, dla których nie znajdują rozwiązań nawet zwolennicy „użytecznej krytyki”. Moje małe rozeznanie w kwestii ekonomii nie pozwala mi, na przykład, podjąć się poprawy niesprawiedliwości dualizmu ekonomicznego, w którym żyjemy od piętnastu lat. Nie mam też wiedzy naukowej, by wiedzieć, jak rozwiązać przeklętą wszechobecność marabu. Nieznajomość polityki nie pozwala mi przewidzieć, w jaki sposób efektywne staną się słowa Jana Pawła II o tym, że „Kuba otworzy się na świat, a świat otworzy się na Kubę”.

Jednak moje obywatelskie powonienie pozwoliło mi intuicyjnie odkryć ROZWIAZANIE. Tylko wolność opinii sprawi, że ci, którzy są w stanie przedstawić rozwiązania, odważą się to zrobić. Ekonomista, który chowa w swej szufladzie plan uzdrowienia kubańskiej ekonomii potrzebuje gwarancji, że nie zostanie ukarany za przedstawienie swoich pomysłów. Wszystkie projekty ekonomiczne, społeczne i dotyczące polityki zagranicznej, schowane przez możliwe sankcje, grożące ich twórcom, wymagają szacunku.

Pozwólcie, by wszyscy mówili, nieważne, czy lamentując, czy też wspierając się na propozycji stworzonej, by stawić czoła problemom. Ogłoście publicznie, że każdy Kubańczyk może mówić to, co myśli i zaproponować rozwiązania ze swojego politycznego punktu widzenia i orientacji ideologicznej, w którą wierzy. Zobaczycie, jak wykwitną balsamy, jak skargi ustąpią miejsca propozycjom i jak źle się będą czuli ci, którzy chronicznie wstrzymują krytykę.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s