Numantia*

ultimos_dias_numancia.jpg
Pionierka wykrzykuje skoro świt hasła w swojej szkole. Wypieki na twarzy i żyła pulsująca na czole potwierdzają jej okrzyki. Między powtarzanymi przez nią zdaniami pojawia się potworna metafora: „Ta wyspa prędzej utonie, niż pozbawiona zostanie z chwały, w jakiej żyje”. Na murze Komitetu Obrony Rewolucji wypisane są słowa, zajmujące całą górną część: „Jeśli robię postępy, podążajcie za mną, jeśli zwlekam, popchnijcie mnie, jeśli się cofam, zabijcie mnie”. To samo zaprezentowane było w gazecie z tej soboty, gdy Najwyższy Lider napisał w jednym ze swoich przemyśleń: „po poświęconych życiach i takim wysiłku włożonym w obronę wolności i sprawiedliwości nie można teraz zaoferować Kubie kapitalizmu”.    

Wraca mi w pamięci Numantia i opieram się jej tremendyzmowi. Kiedyś wierzyłam w tę historię, gdy jako dziewczynka biegłam do schronu w dźwięku syren zapowiadających inwazję, która nigdy nie nastąpiła. Mam wiadomość za posłańców zniszczenia – skorupa wyspy się nie rozpadnie dlatego, że mamy ten czy inny rząd, system tego typu czy innego. Drzewa nie padną, kamienie, będące świadkami pogromu pierwotnych mieszkańców nie zmienią położenia i nawet morze niczego nie zauważy. Proszę więc, byście nie straszyli mnie kataklizmami i apokalipsą. Jestem już na to za stara.

Wszystko to przeminie, już przemija. Numantia pojawi się tylko w umysłach niektórych, dla innych przyszłość będzie dłuższa niż to, co zostało za nami.

*Numantia – miasto w Hiszpanii, zdobyte i zniszczone przez Rzymian w 133 r. p.n.e. – przyp. tłum.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s