Uratować mrówki

hormigas.jpg
Moja matka chadzała z naręczem ubrań do pralni, gdzie szczotka i mydło bieliły koszule i polerowały spodnie. Alarm włączał się w głowach mojej siostry i mojej na widok zagrożenia naiwnych mrówek, które krążyły pod jeszcze zamkniętym zbiornikiem. Tak więc zaczynał się wyścig, by ratować nierozsądne mrówki, nieświadome pogromu, jaki wywoływała moja mama wodą i pianą. Szalone dziewczynki, mówili sąsiedzi widząc nas podczas zbierania miniaturowych insektów, których oni nie dostrzegali na szarym cemencie.

Z czasem i tysiącem mrówek, których nie zdążyłam uchronić przed katastrofą, zrozumiałam, że to, co małe, zawsze zostanie wymiecione. Rewolucje i wojny niszczą to, co małe, to, co nie pojawia się w statystykach i wielkich księgach historii. Drobiazgi, które poświęcają swe życie społeczeństwu, umierają, gdy otwiera się zbiornik okrutnych zmian i wojennych konfliktów.

Utracony w pamięci smak owocu, popołudnie spędzone w dzielnicy na szczerych rozmowach, byk biegający po łące bez obawy przed byciem w nielegalny sposób poświęconym, chłodna lemoniada, która nie wymagała stania w godzinnej kolejce. To też tworzy część mrowiska, chociaż te „praczki”, chcące wyczyścić i odkurzyć ten kraj sprawiają, że są to tylko radości małych robaczków.    

Jestem wciąż tą samą dziewczynką, drżącą przed tym, że wszystko pozmieniają, z brakiem zaufania do tych, którzy chcą „wyszczotkować” tradycyjne struktury. Bardziej ufam małości mrówek, ich stałemu przemieszczaniu się i ich powolnemu zajmowaniu przestrzeni. One, choć wymiatane przez strumień wody, same zamkną kiedyś pojemniki.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s