Zielony guziczek

agencia_de_viajes.jpg

Ręce, które wystają z dobrze skrojonych ubrań, naciskają dziś w ONZ czerwony, zielony lub żółty guziczek, by wypowiedzieć się na temat blokady/embarga*. W ostatnich tygodniach telewizja zarzuciła nas kompletnym repertuarem cyfr, świadectw i analiz o stratach z powodu restrykcji handlowych, jakie dotykają Kubę. Ten temat był tak zmanipulowany przez polityków, że tu z dołu sporo z nas głosowało za „wyłączeniem go” czy „zgaszeniem mu papierosa”.

Przewidując rezultat głosowania, chciałabym przejść do innego oblężenia, tego z dnia codziennego. Sprawia ono, że nie mogę swobodnie wrócić do mojego kraju ani z niego wyjechać, zapisać się do grupy politycznej czy założyć małego rodzinnego interesu. Wewnętrzna blokada, skonstruowana na podstawie ograniczeń, kontroli i cenzury, w wyniku której Kubańczycy ponieśli ogromne straty materialne i duchowe. Staram się nie dać kierować przez Granmę, co kosztuje mnie wiele wysiłku, i usiłuję nadać znaczenie temu, o czym dziś debatuje się na szczycie Narodów Zjednoczonych. Wychodzę na ulicę i to, co najbardziej rzuca mi się w oczy, to ciągłe restrykcje, które nakładają na nas nasi rządzący: mur, przeciw któremu nikt w ONZ dziś nie zagłosuje.

Gdyby pozwolili nam nacisnąć guzik! Gdybyśmy mogli głosować za uwolnieniem się od tego kręgu, który blokuje nas wewnątrz wyspy! Trzymałabym palec na zielonym guziku przez wiele dni.

* Opieram się nazywaniu tego zjawiska jedną z dwóch oficjalnych nazw; już wiecie, jak źle wychowani jesteśmy my, lingwiści, gdy chodzi o te sprawy. W moich codziennych rozmowach mówię po prostu „pretekst”, przytłaczające „usprawiedliwienie”, które bardzo odpowiada tym, którzy nas blokują tu wewnątrz.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s