Co było pierwsze?

huevo.gif

Rynek nieformalny wykazuje obecnie wzrost cen. Jajko osiągnęło zawrotną cenę czterech pesos kubańskich, jedną trzecią średniej dniówki. Ale to nie portfele kupujących ucierpiał najbardziej; dla tych, którzy sprzedają ten produkt nielegalnie, kary mogą sięgać do dwóch lat pozbawienia wolności. Wprowadzone obostrzenia mają na celu wyeliminowanie nielegalnego handlu po zniszczeniu, jakie wywołały na farmach drobiu huragany Ike i Gustav. Odważni sprzedawcy z czarnego rynku podlegają postępowaniu przygotowawczemu jako przestroga dla tych, którzy nielegalnie handlują jedzeniem, materiałami budowlanymi i lekami.

Nasi policjanci, zaangażowani w najwyższym stopniu w wykrywanie wołowiny, sera, camarones (typowe danie w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej, rurki makaronowe faszerowane mięsem, zapieczone w sosie z serem – przyp. tłum.) i mleka w proszku, zajmują się teraz również jajkami. Najbardziej bezpośrednim skutkiem tej nagonki jest znikniecie pewnych produktów, które docierały do nas tylko dzięki sprzedawcom pukającym do naszych drzwi. Obecnie publiczne wykrzykiwanie „Jaaaaaaajka” może być bardziej niebezpieczne od skandowania antyrządowych haseł. No, nie ma co przesadzać, zawsze najostrzej karano za wyrażanie opinii.

Nowa fala przeciw rynkowi nieformalnemu pozwoliła nam rozwiązać zagadkę „Co było pierwsze?”. Teraz już wiemy, że na początku było jajko, potem zaaresztowali tych, którzy sprzedawali domowe wypieki, później wytoczono procesy tym, którzy protestowali przeciw zawyżonym cenom benzyny, a na końcu nadeszła kara dla tych, którzy opowiadali o niedoborze produktów na rynkach rolnych. Kiedy przyjdzie pora na handlarzy kurami, wymiar kary przekroczy długość ludzkiego życia.

Tłumaczenie: Karolina Popović

Blog tłumacza: http://www.lotta7.dzienniki.styl24.pl/

http://www.dziennik.pl/podroze/article171575/Zagraj_to_jeszcze_raz_Sam.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s